Strona główna/O nas/Ze świata/Kanada i Korea Południowa pogłębiają współpracę

Kanada i Korea Południowa pogłębiają współpracę

2 Listopada 2022

Premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol uzgodnili, że wzmocnią współpracę w zakresie mineralnych surowców krytycznych, wykorzystywanych w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Oba kraje łączy dążenie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Kanada jest państwem bogatym w zasoby mineralnych surowców krytycznych, takich jak lit, kobalt czy nikiel. Rząd stara się pomóc producentom i przetwórcom zwiększyć konkurencyjność na światowym rynku.

- Kanada, światowy lider w produkcji minerałów, i Korea Południowa, główny producent półprzewodników i baterii, odgrywają kluczową rolę w globalnych łańcuchach dostaw - powiedział prezydent Yoon po spotkaniu z Justinem Trudeau. - Rządy i przedsiębiorstwa naszych krajów będą współpracować na rzecz sektora mineralnych surowców krytycznych, aby odpowiedzieć na wstrząsy wynikające ze zmieniającego się porządku światowego - dodał Yoon.

Obecnie dominującym, światowym dostawcą mineralnych surowców krytycznych są Chiny. Prezydent Korei Południowej zaznaczył, że znalezienie alternatywnego dostawcy jest strategicznie ważne dla obu krajów.

W marcu br. koncern samochodowy Stellantis zapowiedział, że zbuduje fabrykę akumulatorów do pojazdów elektrycznych w ramach joint venture z południowokoreańskim LG Energy Solution. Jako lokalizację wybrano kanadyjskie miasto Windsor, przy granicy z amerykańskim Detroit.

We wspólnym oświadczeniu oba kraje ogłosiły, że pogłębią „strategiczne partnerstwo w zakresie łańcucha dostaw” oraz będą dążyć do pozycji „konkurencyjnych graczy w sektorze mineralnych surowców krytycznych oraz producentów akumulatorów do pojazdów elektrycznych”. W tym celu w nadchodzących miesiącach opracują protokół ustaleń w celu „wspierania przejścia na czystą energię i bezpieczeństwa energetycznego”.

[www.mining.com]

do góry