Strona główna/O nas/Ze świata/Kolumbia utworzy krajową firmę wydobywczą

Kolumbia utworzy krajową firmę wydobywczą

15 Lutego 2023

Kolumbia przygotowuje się do uruchomienia państwowej firmy wydobywczej, zapowiedział prezes rządowej Narodowej Agencji Górniczej (ANM) Alvaro Pardo, dodając, że tantiemy za wydobycie węgla w ciągu roku wzrosły ponad dwukrotnie. Rząd lewicowego prezydenta Gustavo Petro zobowiązał się do zreformowania sektora wydobywczego, wykluczając wydawanie kolejnych licencji dla dużych kopalni odkrywkowych, ponieważ Kolumbia koncentruje się na minerałach ważnych dla transformacji energetycznej, takich jak miedź.

Część tych wysiłków będzie obejmować uruchomienie nowej państwowej firmy wydobywczej, w tym objęcie kontrolą państwa dwóch międzynarodowych firm zajmujących się handlem złotem.

Obie firmy są obecnie w posiadaniu Special Assets Society (SAE), funduszu, który zarządza aktywami przejętymi od przestępców i nielegalnych grup w celu wypłaty odszkodowań dla ofiar wewnętrznego konfliktu zbrojnego w Kolumbii.

Powstanie państwowej firmy wydobywczej ma położyć kres nielegalnemu handlowi złotem w Kolumbii, oferując znacznie wyższe ceny zalegalizowanym kopalniom. Skupowane będzie jednak tylko to złoto, które jest produkowane bez użycia toksycznych rtęci lub cyjanku.

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) 65% wydobycia złota w Kolumbii w zeszłym roku było nielegalne.

[www.mining.com]

do góry