Strona główna/O nas/Ze świata/Lake Resources współpracuje z Lilac Solutions przy (..)

Lake Resources współpracuje z Lilac Solutions przy projekcie litowym w Argentynie

28 Października 2021

Australijska firma Lake Resources połączyła siły z amerykańską Lilac Solutions, aby wspólnie opracować projekt Kachi Lithium Brine w Argentynie. W kraju tym znajdują się trzecie co do wielkości na świecie zasoby litu - kluczowego surowca wykorzystywanego do produkcji akumulatorów zasilających pojazdy elektryczne.

Lilac z siedzibą w Kalifornii dostarczy specjalistyczną wiedzę na temat czystych technologii, a także wybuduje w Argentynie zakład produkcyjny. Firma ta wiąże z projektem duże nadzieje. Jej technologia ma zapewnić produkt o wysokiej czystości na dużą skalę.

Kachi, flagowy projekt Lake Resources, ma produkować 25 500 ton litu rocznie od 2024 r. z możliwością zwiększenia potencjału do 50 000 ton. Jego kosztorys szacuje się na około 540 mln dolarów.

Obecnie wydobycie litu z solanek jest procesem czasochłonnym i pracochłonnym, generującym duże ilości odpadów. Solanka z podziemnych złóż, odkryta na obszarze Ameryki Południowej znanym jako „Trójkąt Litowy” (Chile - Boliwia - Argentyna), jest pompowana na powierzchnię i przemieszczana przez szereg ogromnych zbiorników odparowywania oraz poddawana zabiegom chemicznym.

Opracowany przez Lilac proces wymiany jonów pozwoli na powrót solanki pod ziemię, zmniejszając wpływ projektu na środowisko.

- Technologia Lilac wykorzystuje rozwiązanie techniczne niezwiązane z górnictwem, które obniża koszty operacyjne i zwiększa odzyskiwanie litu z naszych solanek - powiedział w oświadczeniu dyrektor zarządzający Lake Resources Steve Promnitz.

Ceny litu wzrosły w ubiegłym roku, osiągając najwyższe poziomy od połowy 2018 r. Oczekuje się, że popyt na ten metal wzrośnie w najbliższym czasie o 26,1%.

[www.mining.com]

do góry