Strona główna/O nas/Ze świata/Sandfire Resources kupi gigantyczny kompleks wydobywczy (..)

Sandfire Resources kupi gigantyczny kompleks wydobywczy miedzi w Hiszpanii

28 Października 2021

Sandfire Resources, przedsiębiorstwo górnicze z kapitałem australijskim, kupuje kompleks wydobywczy Minas De Aguas Tenidas (MATSA) w Hiszpanii za około 1,9 mld dolarów.

Kompleks wydobywczy miedzi MATSA w południowej Hiszpanii rozpoczął działalność w 2009 r. Obejmuje trzy podziemne kopalnie, które produkują również koncentrat cynku i ołowiu. Daje to w sumie wydobycie na poziomie 4,7 mln ton rocznie. Jeśli Sandfire połączy MATSA z własną kopalnią DeGrussa, firma będzie mogła wyprodukować do 194 tys. ton ekwiwalentu miedzi w 2022 r.

Sandfire finansuje transakcję poprzez zaciągnięcie kredytu dłużnego o wartości 650 mln dolarów, pozyskiwanie kapitału oraz wykorzystanie istniejących rezerw gotówkowych i kredytu korporacyjnego. Firma potrzebuje jeszcze zgody rządu hiszpańskiego oraz musi pokonać inne przeszkody regulacyjne.

Ceny miedzi wzrosły w tym roku, osiągając w lutym rekordowy poziom powyżej 10 tys. dolarów. Powodem jest globalna zmiana w kierunku bardziej ekologicznej gospodarki, która zwiększyła popyt na ten metal.

[www.mining.com]

do góry