Strona główna/O nas/Ze świata/Pakistan: co najmniej 7 ofiar w kopalni węgla

Pakistan: co najmniej 7 ofiar w kopalni węgla

14 Marca 2016

12 marca br. w północno-zachodnim Pakistanie doszło do zawału w kopalni węgla. W wyniku zdarzenia zginęło 7 górników, 10 odniosło obrażenia a 45 zostało uwięzionych pod ziemią. Liczba ofiar może wzrosnąć dlatego, że region w którym znajduje się kopalnia jest słabo rozwinięty, a ekipy ratownicze nie posiadają odpowiedniego wyposażenia do prowadzenia tak trudnych akcji.

Do akcji ratowniczej skierowano dodatkowo 100 oddziałów żołnierzy oraz pracowników straży granicznej, którzy obsługują ciężkie maszyny i udzielają pomocy medycznej. Do tej pory wydostano na powierzchnię 37 górników. Prowadzenie akcji utrudniają nękające kraj w ostatnim czasie ulewy.

Agencje informacyjne podają różne informacje o przyczynie katastrofy. Niektóre piszą o wybuchu w kopalni, a pozostałe wskazują – za przedstawicielami samorządu regionu – ulewne deszcze jako główną przyczynę zdarzenia.

Pakistańskie kopalnie na ogół nie spełniają wysokich standardów bezpieczeństwa oraz posiadają niesprawne systemy wentylacji.

W marcu 2011 r. w prowincji Balochistan doszło do wybuchu i zawału w kopalni węgla, w następstwie czego zginęło 43 górników.

do góry