Strona główna/O nas/Ze świata/RPA: wzrost liczby wypadków śmiertelnych w górnictwie o (..)

RPA: wzrost liczby wypadków śmiertelnych w górnictwie o 36% na początku roku

14 Marca 2016

Podczas konferencji CoalSafe 2016 główny inspektor kopalń w Ministerstwie Surowców Mineralnych, Elliot Letsoko, poinformował o 15 ofiarach wypadków śmiertelnych w górnictwie RPA od 1 stycznia do 7 marca br. Oznacza to wzrost śmiertelności o 36% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Największy wzrost wypadkowości śmiertelnej odnotowano w górnictwie węglowym (133%) oraz górnictwie złota (100%). W górnictwie platyny nie odnotowano w tym roku żadnych wypadków śmiertelnych.

Jednocześnie Elliot Letsoko wymienił kilkanaście kopalń węglowych, w których nie zaistniał żaden wypadek śmiertelny od ponad roku oraz kolejne kilkanaście, w których nigdy nie doszło do takich wypadków. Podkreślił także, że w ostatnich latach w RPA miała miejsce znacząca poprawa standardów bezpieczeństwa i higieny pracy w kopalniach i dodał, że prewencja niebezpiecznych zdarzeń w górnictwie wymaga wspólnego wysiłku.

Zgodnie z przyjętymi w 2014 r. „kamieniami milowymi” bezpieczeństwa w miejscu pracy, władze RPA zamierzają doprowadzić do zerowej wypadkowości śmiertelnej do grudnia 2020 r.

do góry