Strona główna/O nas/Ze świata/Problemy angielskich firm w Zambii

Problemy angielskich firm w Zambii

5 Sierpnia 2015

Jedna z notowanych na angielskim parkiecie firm zajmujących się wydobyciem rudy miedzi została oskarżona przez setki mieszkańców wiosek w Zambii o zanieczyszczenie zródła wody oraz pól uprawnych.

Brytyjska firma adwokacka reprezentująca Zambijczyków przedstawiła w piątek 31 lipca br. sprawę przed Sądem Najwyższym w Londynie.

W oświadczeniu firma utrzymuje, że kwas siarkowy oraz inne toksyczne substancje są od 2004 r. stale wylewane do strumieni, rzek oraz na pola uprawne w okolicy miejsca zamieszkania oraz uprawy pól przez te społeczności. Prawnicy wskazują, że głównym winowajcą jest znajdujący się w pobliżu staw osadowy.

W dalszej części oświadczenia zaznaczono, że zanieszczynie środowiska wpływa niekorzystnie na zdrowie i dobrostan ludzi, zwłaszcza ze względu na brak dostępu do wody pitnej. Dodatkowo, zanieczyszczenie wód oznacza mniejsze połowy ryb i gorsze zbiory, co przyczynia się do obniżenia dochodów lokalnych społeczności.

Co więcej, zaznaczono także, że poszkodowani muszą się borykać z tym problemem sami, bez pomocy ze strony władz.

Przedstawiciel zaskarżanej firmy powiedział, że każde naruszenie dóbr społeczności lokalnej i środowiska jest traktowane poważnie.

do góry