Strona główna/O nas/Ze świata/Centrum badawcze na ratunek chińskiemu węglowi

Centrum badawcze na ratunek chińskiemu węglowi

5 Sierpnia 2015

Rząd chińskiej prowincji Shanxi i przedstawiciele Uniwerstetu w Tsinghua podpisali na początku sierpnia br. porozumienie dotyczące utworzenia centrum badawczego, którego celem ma być restrukturyzacja mającego trudności sektora górniczego w regionie.

Górnictwo, stanowiące niegdyś kręgosłup gospodarki tej części Chin, w pierwszej połowie 2015 r. straciło ponad 644 mln USD wskutek ograniczeń wprowadzonych przez rząd spowodowanych negatywnym wpływem przemysłu na środowisko.

Centrum badawcze będzie miało za zadanie skupić się na rozwoju sektora, wprowadzaniu technologii „czystego węgla” i innych o niskiej emisji CO2. Zgodnie z porozumieniem będzie również świadczyć usługi doradcze w dziedzinie technologii. Szef lokalnego rządu uważa, że ta współpraca ustanowi dobry przykład dla innych w zakresie wprowadzanie technologii „czystego węgla”.

Przemysł na terenie Shanxi jest oparty o węgiel. Rząd prowincji w ostatnich latach ograniczył jego produkcję mając nadzieję na zmniejszenie uzależnienia gospodarki od tego surowca. Co więcej, by walczyć z nadprodukcją węgla kamiennego nie wyrazi zgody na otwarcie nowych kopalń przez najbliższe pięć lat.

do góry