Strona główna/O nas/Ze świata/Trybunał w Chile tchnął nowe życie w kontrowersyjny (..)

Trybunał w Chile tchnął nowe życie w kontrowersyjny projekt miedziowo-żelazny

11 Czerwca 2021

Chilijski trybunał ds. ochrony środowiska zdecydował o przyszłości projektu wydobycia miedzi i żelaza Dominga, odrzucając wcześniejszą decyzję organu regulacyjnego, który odmówił inwestorowi kluczowych zezwoleń. Przedsięwzięcie o wartości 2,5 mld dolarów realizuje prywatna chilijska firma Andes Iron.

Sędziowie trybunału jednogłośnie zobowiązali regionalną komisję ds. oceny odziaływania inwestycji na środowisko do ponownego rozpatrzenia projektu Dominga. Sąd Najwyższy w 2019 r. zwrócił się do trybunału w północnej części Chile o przyjrzenie się sprawie.

„Informacje przekazane przez firmę w procesie oceny środowiskowej są kompletne, zgodne ze standardami obowiązującymi w momencie oceny. Chociaż istnieją punkty, które firma musi uzupełnić, można to przeprowadzić w ramach procesu oceny”, stwierdził w orzeczeniu trybunał.

Firma Andes Iron poinformowała, że ma nadzieję rozpocząć budowę kopalni w drugiej połowie tego roku. „Ponownie potwierdzamy nasze zobowiązanie, że woda używana w procesach produkcyjnych Dominga będzie w 100% pochodzić z morza. Będziemy ją odsalać i dzielić się nią z mieszkańcami La Higuera”, dodał inwestor.

Realizacja projektu, jeśli ostatecznie zostanie zatwierdzony, oznaczałaby rzadki w ostatnim czasie sukces dużego nowego projektu górniczego w Chile. Kraj ten, największy na świecie producent miedzi, posiada przestarzałe kopalnie.

Projekt wydobycia miedzi i żelaza miałby być zlokalizowany około 500 km na północ od stolicy Chile - Santiago, w pobliżu rezerwatów ekologicznych. Przeciwnicy tej inwestycji twierdzą, że bliskość obszarów wrażliwych środowiskowo spowoduje nadmierne szkody.

Wieloletnia walka prawna o Domingę wywołała krytykę ze strony środowiska biznesowego i konserwatywnych polityków. Stała się ona symbolem trudności, jakie miały niektóre duże projekty wydobywcze z uzyskaniem pozwoleń w ostatnich latach.

[www.mining.com]

do góry