Strona główna/O nas/Ze świata/Anglo American z kopalniami zasilanymi w 100% z (..)

Anglo American z kopalniami zasilanymi w 100% z odnawialnych źródeł energii

20 Maja 2021

Firma Anglo American podpisała umowę na zasilanie swojej kopalni miedzi Quellaveco w Peru wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Tym samym przedsiębiorstwo spełni obietnicę zasilania wszystkich operacji w Ameryce Łacińskiej zieloną energią do 2022 r.

Dwa lata temu Anglo American zobowiązała się do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną w zakładach wydobywających miedź w Chile dzięki odnawialnym źródłom energii do 2021 r. Ponadto ambitne plany zakładają, że do 2022 r. będzie prowadzić działalność związaną z wydobyciem rudy żelaza i niklu w Brazylii, a także w kopalni miedzi w Peru, polegając wyłącznie na ekologicznej mocy.

„Pozyskiwanie energii odnawialnej do zasilania naszej działalności w Ameryce Południowej to kolejny krok w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 30% do 2030 r.”, stwierdziła w komunikacie prasowym Anik Michaud, dyrektor ds. relacji korporacyjnych i zrównoważonego rozwoju w Anglo American.

Przedsiębiorstwo górnicze zobowiązało się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 r. Na początku kwietnia br. firma ogłosiła, że w tym roku podzieli swoje aktywa węglowe w RPA na nową działalność.

- Miedź ma do odegrania ważną rolę w umożliwianiu globalnego przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Dlatego ważne jest, aby nowa kopalnia miedzi Anglo American w Peru - Quellaveco - była liderem poprzez zminimalizowanie emisji dwutlenku węgla - powiedział Tom McCulley, dyrektor generalny Anglo American w Peru.

Engie Energía Perú, spółka zależna francuskiego Engie, poinformowała na początku kwietnia, że ​​w najbliższych tygodniach planuje rozpocząć prace nad rozwojem projektu wiatrowego Punta Lomitas o mocy 260 MW w południowo-środkowym Peru. Oczekuje się, że obiekt dostarczy 150 MW w początkowym okresie (ok. osiem lat) pracy kopalni Quellaveco, zlokalizowanej w regionie Moquegua.

Kopalnia zacznie funkcjonować w 2022 r., osiągając pełną produkcję w 2023 r. W ciągu pierwszych dziesięciu lat pełnej produkcji Quellaveco ma produkować około 300 000 ton miedzi rocznie. Sprzedaż miedzi stanowi prawie 20% rocznych przychodów Anglo American. Firma podpisała również 15-letni kontrakt w Brazylii na zakup 70 MW energii słonecznej od Atlas Renewable Energy do 2022 r., potrzebnej do eksploatacji rudy żelaza w Minas Gerais.

[www.mining.com]

do góry