Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/25. Światowy Kongres Górniczy

25. Światowy Kongres Górniczy

19 Czerwca 2018

We wtorek, 19 czerwca br. rozpoczął się w Astanie 25-ty Światowy Kongres Górniczy. Wydarzenie potrwa do 22 czerwca. Uczestniczy w nim Prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek i dyrektor Departamentu Górnictwa WUG Zbigniew Rawicki. Podczas Kongresu delegacja Wyższego Urzędu Górniczego wygłosi referat pt. „Minimalizacja zagrożenia spowodowanego wstrząsami wysokoenergetycznymi”.

Światowy Kongres Górniczy to największe wydarzenie w branży górniczej, które odbywa się со 2-3 lata. Inicjatorem WMC był polski naukowiec i inżynier górnik prof. Bolesław Krupiński. Pierwszy Kongres zorganizowano w 1958 roku w Warszawie. Członkami WMC są światowi eksperci i naukowcy z 49 krajów. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia to: „Innowacyjna potęga - krok do przodu w kierunku rozwoju globalnego przemysłu górniczego”.  Uczestnicy będą poruszali takie zagadnienia, jak  m.in. wydobywanie i wzbogacanie kopalin, geologiczne prace poszukiwawcze, cyfryzacja branży wydobywczej, nowe technologie czy finansowanie górnictwa.

W tegorocznym Światowym Kongresie Górniczym uczestniczy blisko 2000 osób z 49 państw. W ramach imprezy odbywają się dwie wystawy - 24. Międzynarodowa Wystawa Azji Środkowej Mining World Central Asia 2018 oraz 15. Kazachska Międzynarodowa Wystawa „Kazcomac 2018”.

Głównym organizatorem Kongresu w Astanie jest Ministerstwo ds. Inwestycji i Rozwoju Republiki Kazachstanu oraz państwowe stowarzyszenie przedsiębiorstw wydobywczych i metalurgicznych Kazachstanu.

Światowy Kongres Górniczy jest organizacją afiliowaną przez ONZ.

do góry