Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Bezpieczna praca w podziemnych zakładach górniczych

Bezpieczna praca w podziemnych zakładach górniczych

22 Września 2011

22 września br. w WUG odbyło się Seminarium dla Zakładowych Społecznych Inspektorów Pracy, mające na celu poprawę bezpieczeństwa pracy w podziemnych zakładach górniczych. Dotąd w ramach współpracy WUG z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, przeprowadzono sześć takich spotkań.
Dzień wcześniej (21 września) odbyło się seminarium, w którym uczestniczyli Kierownicy Działów BHP i Szkolenia podziemnych zakładów górniczych. Do końca roku na mocy umowy z ZUS zorganizowanych zostanie jeszcze siedem jednodniowych szkoleń. Seminaria są adresowane do różnych grup pracowników podziemnych zakładów górniczych, a także nadzoru górniczego. Każde z nich jest dostosowane do zainteresowań zawodowych innej reprezentacji górniczej załogi, w tym do: osób dozoru ruchu specjalności elektrycznej oraz elektromonterów, przodowych brygad transportowych i ich dozoru, osób dozoru ruchu nadzorujących górnicze wyciągi szybowe oraz pracowników obsługujących i rzeczoznawców, kierowników działów bhp i szkoleń. Z seminariów skorzysta do końca br. ponad 800 osób.
Seminaria są przygotowywane i prowadzone przez inspektorów dwóch Departamentów WUG – Energomechanicznego oraz Warunków Pracy. Zajęcia odbywają się w grupach od 30 do 70 osób. Tematyka szkoleń obejmuje różne zagadnienia z zakresu:
- bezpieczeństwa eksploatacji urządzeń budowy przeciwwybuchowej;
- eksploatacji maszyn i urządzeń transportu poziomego i pochyłego na nachyleniach do 45º w ruchu podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny;
- roli służb BHP i społecznych inspektorów pracy w kształtowaniu bezpieczeństwa pracy;
- bezpieczeństwa eksploatacji górniczych wyciągów szybowych.

do góry