Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Czwarte posiedzenie Komisji badającej tąpnięcie i (..)

Czwarte posiedzenie Komisji badającej tąpnięcie i wypadek zbiorowy w kopalni „Zofiówka”

24 Sierpnia 2018

W piątek, 24 sierpnia br. w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się czwarte posiedzenie Komisji powołanej przez Prezesa WUG do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych w dniu 5 maja 2018 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Borynia – Zofiówka - Jastrzębie” Ruch „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju.

W trakcie posiedzenia przedstawiciel przedsiębiorcy przedstawił szczegółową informację na temat robót wykonywanych w otoczeniu przestrzeni otamowanej oraz o poziomie zagrożenia metanowego w przedmiotowym rejonie.

Dyrektor OUG w Rybniku przekazał informacje o prowadzonych ze strony urzędu czynnościach, mających na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności zdarzenia. Dotychczas przesłuchano w charakterze świadków i poszkodowanych 43 osoby. Większość z tych przesłuchań przeprowadzono wspólnie z  funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Ponadto odsłuchano ponad 350 godzin rozmów zarejestrowanych przez systemy kierownika akcji ratowniczej oraz dyspozytorów.

Przedstawiono wyniki opracowania, wyodrębnionego spośród członków Komisji Zespołu,
w zakresie oceny:

  • wpływu prowadzonych robót na poziom sejsmiczności i zagrożenia metanowego,
  • możliwości dalszego prowadzenia robót górniczych w rejonie tąpnięcia,
  • możliwości zabezpieczenia rejonu w przypadku rezygnacji z dalszej eksploatacji.

Przedstawiciele pozostałych Zespołów, które zakończyły prace, zaproponowali treść wniosków Komisji, wynikających z wykonanych opracowań.

Sformułowano wstępnie przyczynę zaistniałego zdarzenia, podkreślając skomplikowaną budową geologiczną złoża, związaną z występowaniem licznych dyslokacji tektonicznych, w szczególności uskoków o dużych zrzutach oraz uaktywnienie się tych uskoków na skutek istotnych zmian stanu naprężeń na ich powierzchniach, wynikających z występujących zaszłości eksploatacyjnych.

Kolejne posiedzenie Komisji przewidziano na przełomie września i października br.

do góry