Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Czwarte posiedzenie komisji do zbadania przyczyn i (..)

Czwarte posiedzenie komisji do zbadania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego w KWK „Pniówek”

16 Listopada 2022

We wtorek, 15 listopada br. w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego odbyło się kolejne, czwarte posiedzenie Komisji do zbadania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych w dniu 20 kwietnia 2022 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Pniówek” w Pawłowicach.

W trakcie posiedzenia dyrektor OUG w Rybniku przekazał informacje o prowadzonych przez urząd czynnościach, mających na celu wyjaśnienie przyczyn i okoliczności zdarzenia. Przedstawiciele zespołów eksperckich omówili wnioski wynikające z przeprowadzonych badań i analiz. W dalszej części posiedzenia przedstawiciel JSW S.A. zaprezentował zakres przedsięwzięć organizacyjno-technicznych, podjętych w rejonie otamowanej ściany N-6, ukierunkowanych na możliwość zlikwidowania pola pożarowego. Przedstawił również propozycję zawężenia rejonu otamowanych wyrobisk, stanowiącą pierwszy etap działań zmierzających do poszukiwania zaginionych górników.

Przewodniczący Komisji, Wiceprezes WUG dr inż. Krzysztof Król, potwierdził celowość podjętych przez przedsiębiorcę działań, jednocześnie uzależniając termin kolejnego posiedzenia od efektów planowanych prac ratowniczych w kopalni „Pniówek”.

do góry