Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

18 Listopada 2011

Młodzi pracownicy od lat są jedną z najliczniejszych grup wśród ofiar wypadków przy pracy. Szkoleniowcy coraz częściej postulują, by zasady bhp przekazywać młodzieży przed rozpoczęciem pierwszej pracy. Kierownictwo WUG we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy stara się pozytywnie reagować na każdą inicjatywę, która może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pracy w górnictwie. 18 listopada br. w siedzibie WUG odbył się finał I Wojewódzkiego Konkursu BHP dla uczniów kształcących się w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej i technik górnictwa podziemnego, pod hasłem przewodnim "Bezpieczny skok z bhp do górnictwa". Pierwsze miejsce zdobył ZSZ z Wodzisławia Śląskiego w składzie Rafał Kucza i Mateusz Parzych, drugie miejsce w konkursie wywalczyli uczniowie z ZS w Libiążu – Mateusz Chwała i Stanisław Wełna, trzecie miejsce przypadło uczniom z ZSP w Ornontowicach Krzysztofowi Krymerowi oraz Mariuszowi Wojtanowiczowi. Wyróżnienia przyznano uczniom: Gracjanowi Gross i Robertowi Piecha z ZSO im. Jana Pawła II w Pawłowic, Adamowi Kocurowi i Mateuszowi Kulij z ZSP 3 z Rudy Śląskiej oraz Adamowi Wybrańczyk i Dawidowi Wyciślik z ZS nr 2 w Katowicach.
W pierwszym etapie konkursu BHP uczestniczyli uczniowie 21 szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego. Musieli wykazać się wiedzą nie tylko z zakresu prawa pracy i bhp, ale także udzielania pierwszej pomocy. Pytania dotyczyły m.in. postępowania w razie oparzeń pracownika, postępowania w sytuacjach awaryjnych pod ziemią, podpisywania umów o pracę. Do finału zakwalifikowano dwuosobowe drużyny reprezentujące sześć szkół z: Ornontowic, Wodzisławia Śląskiego, Katowic, Libiąża, Pawłowic, Rudy Śląskiej. O lokatach finalistów zadecydował pisemny test z zakresu bhp oraz prawa pracy przygotowany przez przedstawicieli oświaty oraz PIP. Wśród nagród czekających na zwycięzców jest m.in. dwuosobowa wycieczka do Brukseli.
W tym samym dniu odbyło się również ogłoszenie wyników konkursu plastycznego na plakat pt."Bezpieczeństwo pracy w górnictwie". Konkurs plastyczny "Bezpieczeństwo pracy w górnictwie" również był adresowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych – przyszłych pracowników górnictwa. Jury - w skład którego wchodzili przedstawiciele organizatorów oraz fundatorów nagród - oceniając prace uczestników brało pod uwagę walory plastyczne plakatów oraz pomysłowość proponowanych haseł. I miejsce w konkursie przyznano Damianowi Kuźnikowi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach. Przyznano także równorzędne dwa II miejsca dla: Jakuba Krawczyka i Rafała Cieślińskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Ornontowic oraz Łukasza Pająka i Pawła Szczerbo z Zespołu Szkół w Libiążu.
Organizatorami obu konkursów jest Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach oraz Wyższy Urząd Górniczy, przy współpracy śląskiego Kuratorium Oświaty. Nagrody ufundowali: Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, Wyższy Urząd Górniczy, Europoseł Małgorzata Handzlik, Kompania Węglowa S.A., Katowicki Holding Węglowy S.A., Południowy Koncern Węglowy S.A oraz Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

do góry