Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Filmy prewencyjne Czarny Zabójca i Wciągnięci w taśmę (..)

Filmy prewencyjne Czarny Zabójca i Wciągnięci w taśmę na płycie DVD

22 Listopada 2012

"Zagrożenia występujące w górnictwie". Tak zatytułowana płyta z dwoma filmami prewencyjnym – "Czarny Zabójca" oraz "Wciągnięci w taśmę" razem z tygodnikiem "Trybuna Górnicza" trafiła do załóg kopalń węgla kamiennego. Koncepcje i scenariusze oraz koordynacja realizacji tych filmów jest dziełem pracowników WUG. Opracowanie i upowszechnianie aplikacji zostało sfinansowane ze środków prewencji wypadkowej ZUS.

W ramach projektu prewencyjnego WUG i ZUS zrealizowane zostały w 2011 roku trzy filmy. Wszystkie są od kilku miesięcy dostępne na internetowym kanale nadzoru górniczego na YouTube (http://www.youtube.com/WyzszyUrzadGorniczy ). Dwa z nich zostały wybrane do upowszechnienia na płycie DVD, która trafiła dziś do rąk górników KW SA, WUG, JSW SA, PKW SA, ZG "Siltech", PG "Silesia".

Koncepcja i scenariusz filmu pt.: "PYŁ WĘGLOWY W KOPALNI - CZARNY ZABÓJCA" przygotowali specjaliści Departamentu Górnictwa WUG - Jan Krzelowski i Dariusz Katan. Wybrali ten temat, ponieważ od jednego do trzech procent wydobywanego węgla w procesie urobku lub transportu przemienia się w pył węglowy, który nazwany bywa czarnym zabójcą. Nie zawsze jest tak samo groźny. Śmiertelnie niebezpieczny jest gdy wybucha. A dzieje się to gdy gromadzi się w jakimś miejscy w dużych stężeniach (300-500g/m sześć powietrza), w wysokiej temperaturze (550-1400 0C) w połączeniu z inicjałem spowodowanym np. tąpnięciem, wybuchem metanu, robotami strzałowymi, otwartym ogniem lub pracą urządzeń elektrycznych. Wtedy jest katastrofa, która wpisuje się czarnymi literami do historii światowego górnictwa. Największe polskie górnicze tragedie z udziałem pyłu węglowego to wypadki zbiorowe w: w JSW SA - KWK "Jas-Mos" w 2002 r. (10 górników straciło życie, a dwóch zostało ciężko rannych), KW SA – KWK "Halemba" w 2006 r. (23 ofiary śmiertelne i jeden górnik ranny), WUG – KWK Mysłowice-Wesoła" w 2008 r. (dwóch górników poniosło śmierć, jeden został lekko ranny).

W filmie "Czarny zabójca" przypomina się górnikom w jaki sposób należy neutralizować pył węglowy? Kiedy jest niebezpieczny i jakie spowodował katastrofy.

"Wciągnięci w taśmę…" Można powiedzieć, że scenariusz do tego filmu pisało samo życie. Co roku kilku górników odnosi poważne obrażenia lub traci życie na drogach transportu. Wielu pracowników kopalń w socjologicznych badaniach ankietowych przyznaję się do jazdy na przenośnikach taśmowych, które nie są przystosowane do przewozu ludzi. Co czwarty wypadek śmiertelny lub ciężki w 2011 r. w kopalniach węgla kamiennego miał związek z transportem. Nakłady na zakup maszyn i urządzeń spółek węglowych rosną, a mimo to zagrożenie techniczne nie maleje. Szukając nowych sposobów obniżenia poziomu ryzyka, które na co dzień towarzyszy górnikom, pracownicy WUG starają się metodami perswazyjno - edukacyjnymi przezwyciężać niedobre nawyki obsługi lub naprawy urządzeń transportowych oraz korzystania z nich niezgodnie z przeznaczeniem.

Pomysłodawcą filmu szkoleniowego "Wciągnięci w taśmę" jest Jarosław Jędrychowski z Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach. Zespół inspektorów przygotowujący ten materiał szkoleniowy zderzył prawidłowe procedury obsługi przenośnika z nawykowym lekceważeniem codziennych sytuacji w zakładzie górniczym na zasadzie: "Daj spokój, przecież widzisz, że chcą już fedrować. To się naprawi później".

do góry