Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Górnictwo solne - dokonania i ekspertyzy

Górnictwo solne - dokonania i ekspertyzy

8 Października 2015

7 października br. rozpoczęło się czterodniowe Międzynarodowe Sympozjum Solne „Quo Vadis Sal”. W obradach odbywających się w KS „Bochnia” uczestniczy kilkuosobowa reprezentacja nadzoru górniczego z wiceprezesem WUG Piotrem Wojtachą.

Jest to już 20. sympozjum z tego cyklu. W pięciu sesjach referatowych przedstawiane są różne aspekty górnictwa solnego w Europie. Prezentowane są m.in. aktualne problemy techniczne, prawne i środowiskowe oraz postępy w badaniach złóż solnych. Jeden z wątków problemowych dotyczy magazynów kawernowych w kontekście wspólnej europejskiej polityki energetycznej, w tym możliwości magazynowania energii elektrycznej w soli kamiennej w postaci wodoru w rejonie nadbałtyckim. Uczestnicy sympozjum zapoznają się także z działaniami profilaktycznymi po wystąpieniu wypływu siarkowodoru w złożu solnym ZG „Polkowice –Sieroszowice” należącym do KGHM Polska Miedź S.A. 

Najdłuższa  sesja referatowa dotyczy poeksploatacyjnego wykorzystania solnych wyrobisk (np. do celów rekreacyjnych, edukacyjnych, składowania odpadów) oraz metod ich zabezpieczenia i ewentualnych zagrożeń, którym trzeba przeciwdziałać przy wtórnym wykorzystaniu wyrobisk. W posterowej części sympozjum prezentowane będą m.in. możliwości pozyskania koncentratów solnych z wód termalnych oraz analizy solnych rdzeni wiertniczych przy wykorzystaniu metod rentgenowskich. Dla uczestników obrad przygotowano również specjalistyczną wycieczkę geologiczno-górniczą do historycznych wyrobisk KS „Bochnia”.

do góry