Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/IV Europejski Kongres Gospodarczy. Polski sukces (..)

IV Europejski Kongres Gospodarczy. Polski sukces przełożyć na szerszą skalę

15 Maja 2012

Spokój, konsekwencja i odwaga. Te cechy charakteryzują śląskich górników, co podkreślano 14 maja br. podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Na trzy dni Katowice stały się wiodącym ośrodkiem politycznym, gospodarczym i naukowym Polski. W obradach odbywających się w 11 miejscach, uczestniczy sześć tysięcy osób. Dyskusje panelowe szeroko rozumianej branży wydobywczej odbywają się z udziałem przedstawicieli nadzoru górniczego. Prezes WUG Piotr Litwa zabierze głos we wtorkiem debacie na temat szans i zagrożeń związanych z poszukiwaniem i eksploatacją gazu niekonwencjonalnego na terenie Polski.

Po raz pierwszy wśród gości Kongresu był prezydent RP. Bronisław Komorowski zapewniał zebranych, że poprawa konkurencyjności jest drogą do rozwoju i dobrobytu nie tylko Polski, ale także całej Europy. Podkreślał potencjał Śląska, zasoby przemysłowe, kadrowe i organizatorskie, które przyczyniły się do przeobrażenia gospodarczego regionu i budowania jego przyszłości na nowych technologiach i innych niż wcześniejszych okresach gałęziach przemysłu.

W inauguracyjnym panelu dyskusyjnym Europejskiego Kongresu Gospodarczego uczestniczyli m.in.: Waldemar Pawlak - wicepremier, minister gospodarki, Janusz Lewandowski - komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego i Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Gospodarzem pierwszej debaty był Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który stwierdził, że katowickie spotkanie przedstawicieli świata polityki, gospodarki i nauki powinno przynieść odpowiedzi na pytanie: jak przełożyć sukces gospodarczy Polski na szerszą skalę i jak skonstruować budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

do góry