Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/JSW SA: Internetowe szkolenie górników

JSW SA: Internetowe szkolenie górników

13 Stycznia 2014

Od 10 stycznia br. w JSW SA funkcjonuje szkoleniowa platforma internetowa. "Strefa sztygara i nie tylko" może okazać się przełomem w edukacji górników w zakresie bhp i przyczynić się do zmniejszenia wypadkowości w zakładach wydobywczych. Platforma jest kompendium wiedzy niezbędnej każdemu zatrudnionemu w górnictwie podziemnym. Pomysłodawcą i autorem jej projektu jest Zbigniew Schinohl, emerytowany dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku.

Przy opracowaniu platformy pt. Strefa sztygara i nie tylko" wykorzystano materiały, informacje, testy przygotowane nie tylko przez pracowników JSW SA. Czerpano z zasobów Wyższego Urzędu Górniczego, Okręgowych Urzędów Górniczych w Rybniku i w Gliwicach oraz Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA. Indywidualne kody dostępu do platformy otrzymało ponad 20 tysięcy pracowników kopalń wchodzących w skład JSW SA. Korzystając ze swoich kodów, w dowolnym miejscu i czasie, uzyskają możliwość dogodnego samokształcenia. Na platformie mają do dyspozycji m.in.: informacje o stwierdzaniu kwalifikacji do wykonywania określonych czynności w ruchu zakładu górniczego, obowiązujące ustawy, przepisy prawa pracy oraz przepisy bhp, wyciągi z najważniejszych przepisów górniczych, broszury i ulotki bhp oraz zasady udzielania pierwszej pomocy, a także zbiory przykładowych pytań egzaminacyjnych oraz testy, umożliwiające samokontrolę postępów w zdobywanie wiedzy. Platforma zawiera także elementy motywacyjne do samokształcenia. Na uczestników internetowego kształcenia czekają comiesięczne konkursy z wysokimi nagrodami finansowymi dla zwycięzców poszczególnych edycji.

Za zgodą JSW SA publikujemy plan strony internetowej, która może być inspiracją dla innych przedsiębiorców górniczych w unowocześnianiu szkoleń załogi w zakresie bhp. Internetowa platforma szkoleniowo-informacyjna jest dziełem pracowników firmy Advicom, Zespołu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy JSW S.A., Pełnomocnika Zarządu i Pełnomocników Dyrektorów kopalń/ruchów Spółki ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania, Koordynatorów ds. Zarządzania Bezpieczeństwem Pracy oraz byłego dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku – pomysłodawcy i autora projektu.

do góry