Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Karbidki dla dziennikarzy

Karbidki dla dziennikarzy

15 Marca 2011

15 marca br. w WUG odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie pierwszej edycji Konkursu Dziennikarskiego "Karbidka". Dziennikarzy promujących bezpieczeństwo pracy w górnictwie uhonorowano symbolicznymi Karbidkami, wykonanymi w Fabryce Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER SA.

Kapituła Konkursu pod przewodnictwem dr Piotra Litwy, prezesa WUG oceniła ubiegłoroczny dorobek uczestników konkursu pod względem ilości i rzetelności publikacji prasowych, internetowych oraz emisji radiowych i telewizyjnych. Przyznano cztery główne (równorzędne) nagrody finansowe dla: Marka Błońskiego z Polskiej Agencji Prasowej
Jerzego Chromika z Trybuny Górniczej i portalu NETTG; Moniki Krasińskiej z Radia Katowice oraz Aldony Minorczyk – Cichy z Dziennika Zachodniego, Polska The Times.

Organizatorami Konkursu "Karbidka" są WUG i Fundacja "Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego. Podczas uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród przedstawiono statystyczny ranking najbezpieczniejszych i najniebezpieczniejszych kopalń. Brano pod uwagę liczbę wypadków w przeliczeniu na wydobycie oraz liczbę zatrudnionej załogi. W 2011 r. listę kopalń, w których doszło do najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń otwierają dwa zakłady górnicze: Pniówek i Janina. W obu doszło do dwóch wypadków śmiertelnych. W 2010 roku najbezpieczniejszymi kopalniami były: Piekary, Marcel i Ziemowit. Wśród 30 zakładów wydobywających węgiel kamienny w ub. r. wytypowano 15, w których wskaźniki wypadków w przeliczeniu na tysiąc zatrudnionych i milion ton wydobytego węgla były najgorsze. Listę otwierały wskaźnikami wypadkowymi kopalnie Rydułtowy-Anna oraz Knurów-Szczygłowice.

do góry