Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Nagroda imienia Haliny Krahelskiej dla Józefa Koczwary

Nagroda imienia Haliny Krahelskiej dla Józefa Koczwary

26 Listopada 2015

Dyrektor Departamentu Energomechanicznego Wyższego Urzędu Górniczego Józef Koczwara został uhonorowany Nagrodą im. Haliny Krahelskiej przez Głównego Inspektora Pracy Iwonę Hickiewicz. Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się 25 listopada br. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczył m.in. prezes WUG Mirosław Koziura.

Nagroda imienia Haliny Krahelskiej jest prestiżowym wyróżnieniem. Przyznawana jest od 1989 roku za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy, prewencji zagrożeń zawodowych oraz popularyzacji zagadnień związanych z bezpieczeństwem i prawem pracy.

Halina Krahelska w latach 1919-1921 i 1926-1931 pełniła funkcję zastępcy Głównego Inspektora Pracy, zajmując się głównie systemem ochrony pracy i opieki społecznej (m.in. ochroną macierzyństwa kobiet pracujących). Od 1931 była reprezentującym Polskę rzeczoznawcą do spraw pracy przy Międzynarodowym Biurze Pracy w Genewie. W czasie II wojny światowej walczyła w szeregach Armii Krajowej. Aresztowana przez Gestapo zmarła w obozie w Ravensbruck w 1945 roku.

do góry