Obradował zespół porozumiewawczy ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice
23 Czerwca 202618 czerwca w KWK „Sośnica” w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku, Urzędu Gminy Gierałtowice, Rady Gminy Gierałtowice, Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., Polskiej Grupy Górniczej S.A., KWK „Budryk", KWK „Knurów-Szczygłowice”, KWK „Sośnica" oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Dyrektorzy kopalń nalężących do JSW S.A. oraz PGG S.A. przedstawili sprawozdania dotyczące przebiegu eksploatacji górniczej w IV kwartale 2025 r. oraz I kwartale 2026 r., a także eksploatacji projektowanej na okres lI i IlI kwartału 2026 r. Ponadto omówili oddziaływanie wydobycia na powierzchnię terenu oraz zakres usuwania szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego.
Przedstawiciel SRK S.A. poinformował natomiast o aktualnym stanie likwidacji KWK „Makoszowy”, w tym o realizacji naprawy szkód górniczych w granicach gminy Gierałtowice. Z kolei informacja Wójta Gminy Gierałtowice dotyczyła szkód górniczych, które wystąpiły w IV kwartale 2025 r. i I kwartale 2026 r., oraz naprawy szkód spowodowanych działalnością górniczą kopalń „Budryk", „Knurów-Szczygłowice" oraz „Sośnica".