Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Pamiątkowy obelisk dla górników z czeskiej kopalni

Pamiątkowy obelisk dla górników z czeskiej kopalni

20 Grudnia 2019

Dzisiaj, 20 grudnia br., w rocznicę katastrofy, która miała miejsce w czeskiej kopalni CSM w Stonawie odsłonięto granitowy pomnik w kształcie łzy, upamiętniający 13 górników, którzy zginęli przed rokiem podczas wybuchu metanu. Wśród ofiar było 12 Polaków. Obelisk stanął w centrum Stonawy. Do udziału w uroczystości zaproszono m.in. przedstawicieli rządów Czech i Polski, rodziny zmarłych górników oraz ratowników, uczestniczących w akcji. W uroczystym odsłonięciu pomnika, na zaproszenie czeskiego nadzoru górniczego, udział wzięli również przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego: Prezes WUG dr inż. Adam Mirek, dyrektor generalna WUG Krystyna Samek-Skwara i zastępca dyrektora Departamentu Prawnego Jacek Romuk.

Inicjatorem postawienia pomnika był wójt Stonawy Andrzej Feber. Przedsięwzięcie w całości sfinansował koncern OKD. Autorem monumentu jest artysta Martin Kucharz.

Do wypadku w czeskiej kopalni CSM Stonawa Północ w Stonawie koło Karwiny doszło 20 grudnia 2018 roku w godzinach popołudniowych. W wyniku zapalenia się i wybuchu metanu ponad 800 metrów pod ziemią zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków. Ze względów bezpieczeństwa cały rejon katastrofy został otamowany.

do góry