Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Porcelanowy narcyz dla górniczej policjantki

Porcelanowy narcyz dla górniczej policjantki

17 Maja 2013

Marzena Rabiasz, pierwsza górnicza policjantka z generalskim stopniem została tegoroczną laureatką Narcyza 2013. Pani geolog rozpoczęła nowy rozdział w dziejach polskiego nadzoru górniczego. W całej historii polskiego górnictwa nie było przed nią ani jednej kobiety na tak wysokim, decyzyjnym stanowisku - dyrektora jednego z 10 okręgowych urzędów górniczych podległych prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Marzena Rabiasz kieruje OUG w Kielcach od 2011 r. Lubi zakładać gumiaki i kask. W terenie odrywa się od spraw biurowych i jak twierdzi, po powrocie do urzędu inaczej patrzy na dokumenty i sprawy, które rozpatruje. W ciągu dwóch lat dyrektorowania zdobyła sławę "eksperta od ścigania nielegalnych eksploatacji". Nadzoruje największą kopalnię węgla brunatnego w Polsce - "Bełchatów" oraz jedyną w Polsce czynną kopalnię siarki w Osieku i setki mniejszych zakładów górniczych funkcjonujących w województwie świętokrzyskim, łódzkim i części podkarpackiego.
Co było dla niej najtrudniejsze na dyrektorskim stanowisku?
W 2012 r. najwięcej czasu i zaangażowania wymagały nielegalne eksploatacje kopalin, głównie piasku. Na 47 spraw, które prowadzono w kieleckim OUG w tym zakresie, aż 21 zakończyło się decyzjami dyrektor Rabiasz, nakazującymi wstrzymanie robót górniczych.
Dyrektor kieleckiego OUG jest geologiem z wykształcenia i zamiłowania. Została nominowana do prestiżowych statuetek, przyznawanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego kobietom niezwykłym. Niezwykłym w kreatywnym sprawowaniu ról i wypełnianiu zadań, które niesie im życie.
Porcelanowe statuetki "Narcyzów" przyznawane są po raz 12. Marzena Rabiasz jest pierwszą górniczką, zarówno z wykształcenia jak i wykonywanego zawodu, która została nominowana do tej nagrody. Gala odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu Zdroju, które w tym roku świętuje półwiecze uzyskania praw miejskich. Wszystkie tegoroczne laureatki otrzymały oprócz statuetek srebrne broszki (oczywiście o kształcie narcyza), które są specyficznym znaczkiem przynależności do klubu kobiet niezwykłych, choć niekoniecznie z pierwszego szeregu polityków czy celebrytów.

do góry