Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Prezes WUG apeluje: Spokojnie dopracujmy do świąt

Prezes WUG apeluje: Spokojnie dopracujmy do świąt

28 Listopada 2011

Zbliża się radosny ale również trudny okres związany z Dniem Górnika i przedświątecznymi tygodniami, w którym zazwyczaj wzrastała liczba wypadków przy pracy. Prezes Wyższego Urzędu Górniczego apeluje do górniczych załóg, przedsiębiorców i liderów związkowych, żeby w tym roku stało się inaczej:

- Zróbmy wszystko, co tylko możliwe, aby w tym roku wszyscy górnicy spokojnie dopracowali Świąt Bożego Narodzenia, żeby nie było już więcej ofiar fedrunku. Ostrożność, rozwagę i przestrzeganie przepisów przeciwstawcie pogoni za dodatkowymi tonami wydobycia lub pokusie popisania się brawurą, przypodobania się za wszelką cenę kolegom i zwierzchnikom. Każdy człowiek, zwłaszcza pod ziemią, musi być dla siebie wartością bezcenną i powinien zadbać o siebie. 28 października w kopalni "Pniówek" należącej do JSW SA miał miejsce kolejny wypadek związany z eksploatacją kopalnianej kolei podziemnej. Na skutek kolizji i wykolejenia wozów osobowych, życie stracił 47-letni ślusarz. Ten mężczyzna osierocił dwoje dzieci. To był już 19 wypadek śmiertelny w tym roku w kopalniach węgla kamiennego, 23 w całej branży wydobywczej.

Dobra przyszłości dla górnictwa zaczyna się i kończy na trosce o człowieka. Musimy wszyscy wbić sobie to do świadomości. Wypadki podkopują fundamenty ekonomicznego bytu kopalń. Nie ma społecznego przyzwolenia na skrapianie krwią urobku i szkody górnicze na powierzchni: najwyższy już czas, by górnictwo węglowe nie kojarzyło się z katastrofami i wypadkami.

Wzmożenie czujności, nadzoru i samokontroli na każdym stanowisku pracy to zadanie dla załóg górniczych w najbliższych tygodniach. Nie ulegajcie przedświątecznej pogoni za wynikami ekonomicznymi lub barbórkowemu rozprzężeniu dyscypliny. Nikt nikomu nie przywróci życia ani nie odda utraconego zdrowia. Pamiętajcie, że zagrożenia naturalne nie robią sobie przedświątecznych przerw.

Szczęść Boże
Piotr Litwa

do góry