Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Przedstawiciele nadzoru górniczego na ćwiczeniach (..)

Przedstawiciele nadzoru górniczego na ćwiczeniach pożarowych

14 Czerwca 2017

W dniach 8-9 czerwca br. przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku, na zaproszenie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, wzięli udział w ćwiczeniach pożarowych zorganizowanych w ramach planowanych ćwiczeń sprawdzających założenia Zewnętrznego Planu Operacyjno-Ratowniczego dla zakładu Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino S.A. - Kopalnia Soli i Podziemny Magazyn Ropy i Paliw w Górze k/Inowrocławia.  

Wśród uczestników znaleźli się także przedstawiciele instytucji państwowych z ramienia: Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu oraz Urzędu Gminy Inowrocław.

Program ćwiczeń pożarowych składał się z dwóch etapów - ćwiczeń aplikacyjnych oraz praktycznych. Podczas ćwiczeń aplikacyjnych, które odbyły się w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu, omówiono szczegółowo zagadnienia związane z przeprowadzeniem działań ratowniczych dotyczące m.in. przyjętej taktyki ratowniczej oraz ilości i rodzaju użytego sprzętu. Na terenie zakładu górniczego przeprowadzono część praktyczną, która obejmowała trzy epizody:

  • pożar lasu w południowo-wschodniej części zakładu (ćwiczenie obejmowało ochronę zagrożonych obiektów pompowni ropy i paliw, estakady kablowej oraz ewakuację ludzi znajdujących się w budynku administracyjnym);
  • pożar zbiornika oleju solarowego;
  • ewakuację poszkodowanego z mostka wieżowego masztu urządzenia wyciągowego.
do góry