Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Przyczynowość i powtarzalność przyczyn katastrof (..)

Przyczynowość i powtarzalność przyczyn katastrof górniczych w aspekcie zagrożenia metanowego i pożarowego

21 Września 2017

W czwartek, 21 września br., w Wyższym Urzędzie Górniczym odbyło się seminarium pt. „Przyczynowość i powtarzalność przyczyn katastrof górniczych w aspekcie zagrożenia metanowego i pożarowego”, zorganizowane przez urząd przy współudziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.

Tematyka seminarium obejmowała zagadnienia dotyczące kształtowania się zagrożenia metanowego, w tym odmetanowania, zagrożenia pożarowego oraz zagrożenia klimatycznego w 2016 r. oraz doświadczenia w prowadzeniu odmetanowania nadległego w PGG Sp. z o.o. Oddział KWK „Murcki-Staszic”.

Kluczowym zagadnieniem seminarium były przyczyny katastrof górniczych oraz stwierdzane nieprawidłowości i ich powtarzalność, w świetle wniosków Komisji powoływanych przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w latach 2000-2016 dla zbadania przyczyn i okoliczności katastrof górniczych.

W spotkaniu wzięły udział osoby kierownictwa i dozoru ruchu działów wentylacji wszystkich kopalń węgla kamiennego, a także Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. oraz przedstawicieli okręgowych urzędów górniczych nadzorujących te zakłady.

do góry