Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/RUDNA: pierwsze przesłuchania świadków wypadku zbiorowego

RUDNA: pierwsze przesłuchania świadków wypadku zbiorowego

4 Stycznia 2011
4 stycznia br. rozpoczną się przesłuchania świadków w sprawie wypadku zbiorowego, do którego doszło 30 grudnia 2010 r. w O/ZG "Rudna" KGHM Polska Miedź SA.
W poniedziałek, 3 stycznia br. były kontynuowane oględziny miejsca zdarzenia w Oddziale G-22 na poziomie 1050 m.
Pierwsze posiedzenie powołanej przez Prezesa WUG Komisji do zbadania przyczyn
i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego zaistniałych 30 grudnia 2010 r. odbędzie się 11 stycznia br. Komisja będzie pracowała w 11-osobowym składzie, pod przewodnictwem Mirosława Koziury, wiceprezesa WUG. Dr inż. Piotr Litwa Prezes WUG powołał do niej naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, Głównego Instytutu Górnictwa i Politechniki Śląskiej.
Na skutek natychmiast podjętej po wstrząsie akcji ratowniczej z rejonu zagrożenia wycofano załogę. Pięciu górników ratownicy poszukiwali przebierając urobek utrudniający dojście do zasypanych. Akcja ratownicza, prowadzona przez 9 zastępów ratowniczych, zakończyła się 30 grudnia, o godz. 15.17, gdy wydobyto ostatniego z poszkodowanych. 31 grudnia na miejsce zdarzenia zjechali inspektorzy nadzoru górniczego, którzy w dwóch grupach przeprowadzili pierwsze oględziny.
Aktywność sejsmiczna górotworu w rejonie eksploatacji O/ZG "Rudna" jest duża. Czwartkowy wstrząs był piątym tego typu zdarzeniem w 2010 roku w tej kopalni, na skutek których życie straciło pięciu górników, a 27 zostało rannych.
do góry