Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Sędziowie oceniający sprawności górniczego ratownictwa (..)

Sędziowie oceniający sprawności górniczego ratownictwa też trenują i zdobywają doświadczenie

18 Września 2013

18 września br. odbyło się ostatnie spotkanie 19 sędziów (6 z WUG i 13 z Okręgowych Urzędów Górniczych), którzy będą uczestniczyć w rozpoczynających się 19 września br. - Centralnych Zawodach Drużyn Ratowniczych w Jaworznie. Odbywają się one pod patronatem honorowym prezesa WUG. Rywalizować będzie dziewięć drużyn, w tym trzy z KW SA, po dwie z JSW SA oraz WUG, po jednej z PKW SA oraz ze Słowacji.

W pierwszym dniu zawodów na drużyny w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie czeka tylko tor przeszkód. Wyniki z symulowanej akcji ratowniczej zostaną ustalone dopiero wieczorem, gdy wszystkie zastępy zakończą wykonywanie zadań. W drugim dniu odbędą się konkursy mechaników aparatów ratowniczych oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po zakończeniu wszystkich konkurencji odbędzie się uroczyste wręczenie nagród najlepszym drużynom ratowniczym. Cztery z nich mają już pewne doświadczenie w rywalizacji, która odbędzie się w Jaworznie, ponieważ reprezentowały Polskę na międzynarodowych zawodach.

Nowa formuła tegorocznych zawodów ratowniczych sprawia, że nie będą one atrakcją dla publiczności i wykluczają doping kolegów. Tory przeszkód ulokowane zostaną w specjalnych namiotach. Będą dwa. Każda drużyna otrzyma takie same zadania. O kolejność w rywalizacji zadecyduje losowanie. Drużyny będą czekały na swoją kolej w pomieszczeniach, których nie będą mogły opuszczać. Ich sprawność na torze będzie oceniało po trzech sędziów, którzy wraz z zawodnikami będą wychodzić z namiotów, żeby podsumować wyniki i ustalić swój werdykt. Każdy z sędziów musi uzyskać cenne doświadczenie i obserwacje, które trzeba będzie wykorzystać przy organizacji międzynarodowych zawodów.

do góry