Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/„Spodek” górniczego bezpieczeństwa

„Spodek” górniczego bezpieczeństwa

8 Września 2015

Potencjał polskiego górnictwa jest wciąż ogromny, pomimo problemów doskwierających tej branży od wielu miesięcy. Dowodzą tego Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutnictwa 2015. W ich uroczystym otwarciu 8 września br. w katowickim „Spodku”  uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz korpusu dyplomatycznego. W inauguracyjnej ceremonii uczestniczył także prezes WUG Mirosław Koziura, który objął honorowym patronatem to międzynarodowe wydarzenie. Prezes Wyższego Urzędu Górniczego brał także udział w towarzyszącej ekspozycjom konferencji pt. „Węgiel, tania energia i miejsca pracy”, zorganizowanej przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową.

Czterodniową ekspozycję (8-11 września) maszyn i urządzeń dla trzech sektorów gospodarki w Katowicach obejrzy co najmniej 10 tys. osób, ponieważ aż tyle zaproszeń sprzedano w systemie przedtargowej dystrybucji. Zwiedzających zapewne będzie dwa lub trzy razy więcej, nie wszyscy wszak zapowiadają wcześniej swoją wizytę na targach. Polscy producenci przygotowali atrakcyjne prezentacje, m.in. najnowocześniejszych kombajnów, kompleksów ścianowych i dyspozytorni kopalnianej. Wśród zagranicznych wystawców jest kilku debiutantów – firmy z Belgii, Grecji, Holandii i Francji. Przedstawiciele Chin i Ukrainy uczestniczyli w poprzednich edycjach w charakterze zwiedzających, teraz szukają w Polsce kontrahentów, kooperantów lub nowych kontaktów handlowych.

W targowym piśmie można przeczytać, że międzynarodowe ekspozycje, odbywające się cyklicznie od 30 lat są inspiracją dla polskiego nadzoru górniczego. Prezes WUG podkreśla, że Konkurs z „Innowacją bezpieczniej w górnictwie”, organizowany od trzech lat przez WUG i Fundację „Bezpieczne Górnictwo im. prof.  Wacława Cybulskiego”, nawiązuje w pewnym sensie do targowych wystaw. Niektóre konkursowe zgłoszenia prezentowane były po raz pierwszy właśnie podczas ekspozycji w katowickim „Spodku”. Gdy wdrożono je w kopalniach, sprawdziły się i przyniosły wymierne efekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa załogi, zostały zgłoszone do konkursu. W ubiegłym roku nagrodę główną przyznano Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu „EKO-WIN” za urządzenie odpylające typu UO do zabudowy na zestawie nośnym przenośnika podścianowego ściany eksploatacyjnej.

Organizatorzy targów twierdzą, że ostateczny kształt tej gigantycznej, międzynarodowej wystawy jest efektem analizy oferty branżowej blisko 20 tys. podmiotów gospodarczych. W tegorocznej ekspozycji uczestniczy ponad 400 wystawców z 19 państw. Oferta światowych liderów w produkcji maszyn górniczych nie deprymuje małych firm, które chcą i potrafią znaleźć swoją niszę w obszarze nowoczesnych technik i technologii. Prezes WUG Mirosław Koziura ma nadzieję, że najlepsze pod względem bezpieczeństwa pracy rozwiązania prezentowane w tym roku w katowickim „Spodku” wkrótce znajdą się w polskich kopalniach. Barierą może być tylko czynnik ekonomiczny, bo polskie górnictwo kadrowo i technologicznie jest gotowe do wdrożenia najnowocześniejszych rozwiązań. Atutem polskiego sektora wydobywczego jest również ogromne doświadczenie w prowadzeniu eksploatacji w trudnych warunkach geologicznych.

do góry