Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Spotkanie z przedstawicielami zakładów eksploatujących (..)

Spotkanie z przedstawicielami zakładów eksploatujących pompownie głębinowe

22 Czerwca 2017

W środę, 21 czerwca br. odbyło się spotkanie kierownictwa Specjalistycznego Urzędu Górniczego oraz pracowników Wydziału Górniczego SUG  z przedstawicielami zakładów eksploatujących pompownie głębinowe: SRK S.A. Oddział CZOK w Czeladzi i PGG sp. z o.o. Oddział KWK „Piast-Ziemowit”.

Tematem obrad był nadzór i kontrola szybów w pompowniach głębinowych. Na wstępie omówiono zagadnienia związane ze stanem bezpieczeństwa w górnictwie. Pracownicy Wydziału Górniczego zaprezentowali problematykę kontroli szybów i pompowni głębinowych w świetle zmieniających się przepisów. Omówiono również spostrzeżenia i wnioski wynikające z przeprowadzonych przez SUG kontroli pompowni głębinowych w CZOK i KWK „Piast-Ziemowit” oraz założenia techniczne zawarte w ekspertyzach opracowanych przed oddaniem do ruchu tych systemów. Przedstawiciele zakładów eksploatujących pompownie głębinowe poruszyli problemy związane z ich eksploatacją, utrzymaniem szybów oraz sposobami przeprowadzania kontroli wyposażenia szybów, w których pracują urządzenia.

W spotkaniu uczestniczyli również reprezentanci rzeczoznawców wykonujących badania stanu technicznego obudów szybowych. Zaprezentowali prototyp urządzenia do badania stanu obudowy pod wodą — w zatopionej części szybów — wyposażony w kamery i sonar do skanowania obmurza.

do góry