Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Spotkanie z władzami Mikołowa w sprawie wpływu (..)

Spotkanie z władzami Mikołowa w sprawie wpływu eksploatacji górniczej na tereny miasta

4 Czerwca 2009
W dniu 3.06.2009 r. w siedzibie Urzędu Miasta Mikołów odbyło się spotkanie z zastępcą burmistrza tego miasta Adamem Putkowskim, zorganizowane przez dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach Jerzego Kolasę.

W spotkaniu, którego tematem był wpływ prowadzonej eksploatacji górniczej na tereny miasta, uczestniczył dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach Grzegorz Juzek oraz przedstawiciele KHW S.A. i KW S.A.

Zastępca burmistrza Mikołowa odniósł się do wstrząsów górotworu, odczuwalnych w mieście od grudnia 2008 r., a w szczególności w jego północno-zachodnich dzielnicach: Kamionka i Reta.

Ustalono, że wstrząsy generowane są eksploatacją ściany 5, prowadzonej w kopalni "Wujek", ruch "Śląsk", w pokładzie 409.
W toku prowadzonej dyskusji sformułowane zostały następujące wnioski:
  • podjęte zostaną działanie zmierzające do zabudowy w Mikołowie czujnika przyspieszeń drgań gruntu,
  • KHW S.A. będzie informować burmistrza Mikołowa o wstrząsach generowanych ruchem ściany 5, których energia przekraczać będzie 105J,
  • burmistrz miasta rozpropaguje wśród mieszkańców informację dotyczącą ich praw w sytuacji wystąpienia odczuwalnych wstrząsów górotworu, a w szczególności szkód spowodowanych tym zjawiskiem,
  • dyrektor OUG w Katowicach i przedstawiciele KHW S.A. zostaną zaproszeni na kolejne posiedzenie Zespołu porozumiewawczego, zwołane przez dyrektora OUG w Gliwicach.

do góry