Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Udział WUG w obradach Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP

Udział WUG w obradach Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP

20 Kwietnia 2007

W dniach 19.04 – 20.04.2007 roku Prezes Wyższego Urzędu Górniczego – Piotr Buchwald i Dyrektor Departamentu Pracy WUG – Jan Migda wzięli udział w dwudniowym, wyjazdowym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy przy Sejmie, które odbyło się w Katowicach.
W ramach posiedzenia, na kilka dni przed Światowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy, śląsko-dąbrowska Solidarność zorganizowała konferencję, poświęconą bezpieczeństwu i higienie pracy.

Prezes WUG Piotr Buchwald ocenił stan bezpieczeństwa pracy w górnictwie węgla kamiennego

W trakcie obrad Prezes WUG ocenił stan bezpieczeństwa pracy w górnictwie węgla kamiennego. Zaprezentował także statystykę wypadkowości. Podkreślił, że prowadzone przez organy nadzoru górniczego badania przyczyn i okoliczności wypadków oraz niebezpiecznych zdarzeń wskazują na leżące u ich podłoża zaniedbania w zakresie skutecznej oceny i profilaktyki zagrożeń: metanowego, tąpaniami, obrywaniem się skał ze stropu i ociosu oraz zagrożeń związanych z ruchem maszyn i urządzeń. Stwierdzono między innymi dopuszczanie przez osoby kierownictwa i dozoru ruchu do stosowania nieprawidłowych metod pracy oraz brak nadzoru robót. Przyczyną znacznej liczby wypadków był niewłaściwy stan techniczny maszyn i urządzeń. Prezes WUG zwrócił także uwagę na fakt, że tylko 22% obudów zmechanizowanych ma mniej niż 10 lat, a 52% to obudowy używane od 16-25 lat. Prezes WUG zaznaczył, że kształtowanie bezpieczeństwa powinno odbywać się przede wszystkim na szczeblu przedsiębiorcy górniczego.

Dyrektor Departamentu Warunków Pracy WUG Jan Migda omówił zagrożenia pyłowe w górnictwie

do góry