Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Wizyta delegacji tureckiej

Wizyta delegacji tureckiej

17 Stycznia 2007

W dniach 15-16 stycznia troje przedstawicieli tureckiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej złożyło wizytę w Wyższym Urzędzie Górniczym i Kopalni Doświadczalnej "Barbara".Wizyta odbywała się w ramach programu Biura Pomocy Technicznej i Wymiany Informacji (TAIEX).

W związku z procesem implementacji przepisów Unii Europejskiej do prawa tureckiego goście z Ankary byli szczególnie zainteresowani zagadnieniami harmonizacji polskich przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie z dyrektywami Unii Europejskiej. Podczas specjalnie zorganizowanego seminarium tureccy urzędnicy mieli okazję zapoznać się z działalnością, kompetencjami oraz podstawami prawnymi działalności organów nadzoru górniczego oraz z informacjami na temat sposobu implementacji do prawa polskiego dyrektyw dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi oraz w górnictwie odkrywkowym i podziemnym (dyrektywy Rady 92/91/EWG i 92/104/EWG). Ponadto przedstawiciele WUG przedstawili referaty na temat wypadkowości i chorób zawodowych oraz stanu i sposobów zwalczania zagrożenia metanowego w polskim górnictwie.

Wizyta w KD "Barbara" obejmowała prezentację najistotniejszych obszarów działalności kopalni i Głównego Instytutu Górnictwa oraz zwiedzanie obiektów laboratoryjnych. Podczas spotkania goście z Turcji uzyskali również informacje na temat funkcjonującego w KD "Barbara" dokumentu bezpieczeństwa.

do góry