Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Wmurowanie jubileuszowej kapsuły czasu Wyższego Urzędu (..)

Wmurowanie jubileuszowej kapsuły czasu Wyższego Urzędu Górniczego

22 Grudnia 2022

Ostatnie dni 2022 roku zbiegają się z zakończeniem obchodów stulecia istnienia urzędów nadzoru górniczego w niepodległej Polsce. 22 grudnia odbyło się uroczyste wmurowanie okolicznościowej kapsuły czasu.

W ramach jubileuszu, w czerwcu br., odbyła się uroczysta akademia, która była również okazją do wydania książki i albumu, prezentujących historię, dzień dzisiejszy, a także plany na przyszłość instytucji i kadr nadzoru górniczego.  W obrębie głównej siedziby WUG w Katowicach przy ul. Poniatowskiego pojawił się cykl plakatów, prezentujący historię i współczesność urzędu. Na pamiątkę wybito okazały medal, uszyto nowy sztandar oraz przygotowano film, którego premiera odbyła się podczas czerwcowej akademii.

Jedną z inicjatyw związanych z obchodami było też przygotowanie okolicznościowej kapsuły czasu. W jej wnętrzu znalazły się m.in. kopie aktów prawnych związanych z powstaniem WUG, bogaty serwis zdjęć historycznych i współczesnych, szereg wydawnictw przygotowanych z okazji jubileuszu oraz okolicznościowe medale i gadżety. Uroczyste wmurowanie kapsuły odbyło się 22 grudnia br. Umieszczono ją przy głównym wejściu do urzędu w specjalnie przygotowanym schowku, który zabezpiecza pamiątkowa tablica.

Na zewnętrznej stronie kapsuły wygrawerowano nazwiska osób aktualnie kierujących WUG - prezesa Adama Mirka, jego zastępców - Krzysztofa Króla i Piotra Wojtachy oraz dyrektora generalnego - Krystyny Samek-Skwary.

Kapsuła została wykonana z nierdzewnej, kwasoodpornej stali o podwyższonej odporności na korozję. Konstrukcja zapewnia jej pełną szczelność oraz zabezpiecza przed działaniem ekstremalnych temperatur, olejów, smarów, alkoholi, tłuszczy, roztworów soli, tlenu, ozonu oraz wody o niskiej temperaturze. Powinna zostać otwarta za 100 lat.

do góry