Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Wypadek w KWK Mysłowice-Wesoła

Wypadek w KWK Mysłowice-Wesoła

26 Sierpnia 2013

26 sierpnia br. o godz. 2.53 w przedziale zachodnim szybu "Piotr" KWK "Mysłowice – Wesoła", podczas montażu kabla energetycznego, doszło do wypadku zbiorowego, w wyniku którego trzy osoby poniosły śmierć a jedna została ranna.
Prace montażowe rozpoczęły się w sobotę. Wykonywali je pracownicy Kopex - Przedsiębiorstwa Budowy Szybów. Nocą z niedzieli na poniedziałek mocowano do uchwytów opuszczony już w szybie kabel . Podczas tych czynności nastąpiło niekontrolowane przemieszczenie kabla, który spadł na klatkę urządzenia wyciągowego, która była ok. 320 metrów od powierzchni ziemi (szyb ma 865 metrów głębokości). Opadający kabel ranił wszystkich czterech pracowników znajdujących się w szybie. Tylko jeden z poszkodowanych przeżył ten wypadek. Akcję ratowniczą zakończono o godz. 9.40.
Przyczyny wypadku ustalają pracownicy Specjalistycznego Urzędu Górniczego pod nadzorem WUG. Dochodzenie będzie prowadzone w dwóch kierunkach. Ustalane będzie czy roboty montażowe były prowadzone zgodnie z przepisami i technologią. Konieczne będą badania laboratoryjne, m.in. uchwytów i zaczepów do mocowania kabla pod kątem właściwości materiałów, z których zostały wykonane. Ocenie zostanie poddana również technologia zabudowy kabli energetycznych w szybie "Piotr". Najwcześniej jak to będzie możliwe zostanie przeprowadzona wizja na miejscu wypadku. Pracownicy nadzoru górniczego kontrolowali przebieg akcji ratowniczej. W tej chwili jeszcze nie wiadomo czy dzisiaj będą mogli zjechać do szybu, w którym doszło do wypadku zbiorowego.
W tegorocznych wypadkach w polskim górnictwie życie straciło 14 osób, w tym 12 w górnictwie węgla kamiennego. W 2012 roku ofiar śmiertelnych wypadków było 28, w tym 22 w górnictwie węgla kamiennego.

do góry