Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/XXVI Szkoła Eksploatacji Podziemnej

XXVI Szkoła Eksploatacji Podziemnej

22 Lutego 2017

Wojciech Magiera, wiceprezes WUG uczestniczył dzisiaj w uroczystym otwarciu 26. edycji Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie, która jest jedną z największych konferencji poświęconych górnictwu. Tegoroczne spotkanie kadry inżynierskiej i środowiska naukowego odbywa się w zmienionej, bardziej skondensowanej czasowo formule. Podczas trzydniowych obrad (22-24 bm.) zaplanowano kilkanaście sesji tematycznych, w tym dotyczących bezpieczeństwa pracy w kopalniach w kontekście zwalczania najgroźniejszych obecnie zagrożeń występujących w górnictwie podziemnym: gazowego i tąpaniami.

Zgodnie z wieloletnią tradycją obrady przygotowano w pomieszczeniach konferencyjnych Hotelu Qubus w Krakowie. Zaplanowano dwie sesje plenarne, których tytuły są zwiastunem wyzwań stojących dziś przed górnictwem podziemnym: „Restrukturyzacja ponad wszystko” i „Kopalnia przyszłości”. Trzydniowe debaty w sesjach problemowych dotyczyć będą różnych aspektów nowoczesnej eksploatacji i zwiększania efektywności wydobywania kopalin.

W czwartek uczestnicy konferencji poznają laureatów konkursu „Bezpieczna kopalnia”, którego współorganizatorem jest Wyższy Urząd Górniczy. Ogłoszenie werdyktu jurorów i wręczenie nagród liderom poprzedzi prezentacja „Raportu o stanie bezpieczeństwa pracy w polskich kopalniach w roku 2016”. Raport zostanie zaprezentowany przez Krzysztofa Króla, dyrektora Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa WUG, który kieruje także specjalistycznym zespołem ds. warunków pracy w całym polskim górnictwie.

do góry