Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Żegnamy prof. Pawła Krzystolika, wielką postać (..)

Żegnamy prof. Pawła Krzystolika, wielką postać polskiego górnictwa

19 Lutego 2018

16 lutego br. w wieku 84 lat zmarł prof. dr hab. inż. Paweł Krzystolik, wybitny znawca problematyki bezpieczeństwa w górnictwie oraz zwalczania zagrożeń wybuchami metanu i pyłu węglowego, wynalazca, naukowiec, poliglota.

Przez ponad 40 lat współpracował z Wyższym Urzędem Górniczym jako ekspert komisji badających przyczyny katastrof górniczych. Był autorem prawie 300 prac naukowych. Wynalazł metody i skonstruował urządzenia, które do dziś są wykorzystywane w górnictwie. Jego zespół wprowadził pierwszy osobisty nadajnik lokacyjny GON.

Był autorem i współautorem 100 patentów i wzorów użytkowych związanych z poprawą bezpieczeństwa w górnictwie. Działał w komisji górniczej oraz sekcji aerologii górniczej i cybernetyki Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komitetu technicznego nadającego uprawnienia audytorów przy Polskim Centrum Badań i Certyfikacji. Współpracował także z Komisją Nauk Technicznych Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Zapraszano go na najważniejsze światowe sympozja i kongresy górnicze. Odwiedził kopalnie w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii, Kanadzie, Włoszech, Francji, Anglii, Niemczech, Hiszpanii, Nowej Zelandii, Indiach, Meksyku, Iranie, RPA, Australii. Przez 25 lat doradzał Amerykanom w kwestiach rozbudowy i podniesienia bezpieczeństwa kopalń w USA.

W 2013 r. prof. Krzystolik został uhonorowany Żubrem Starosty Pszczyńskiego za wyjątkowe zaangażowanie i wkład w rozwój górnictwa na terenie ziemi śląskiej.

Pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Zamku w Pszczynie. Osobiście znał i przyjaźnił się z księciem Bolkiem VI Hochbergiem von Pless, wnukiem księżnej Daisy i Jana Henryka XV.

Władał 6 językami. Pasjonowały go elektronika, historia, budownictwo i fotografia. Ciekawostką jest fakt, że skonstruował pierwszy w Pszczynie telewizor.

W branży górniczej przepracował łącznie 57 lat. Relaksował się przy muzyce klasycznej. Wszyscy, którzy go znali, podkreślali, że był człowiekiem życzliwym, pogodnym i skromnym, o wysokiej kulturze osobistej.

Pogrzeb prof. Pawła Krzystolika odbędzie się 22 lutego w Pszczynie. Zmarły spocznie na cmentarzu Świętej Jadwigi.

do góry