Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/Zwalczanie zagrożenia opadami skał w górnictwie węgla (..)

Zwalczanie zagrożenia opadami skał w górnictwie węgla kamiennego

15 Stycznia 2015

W Sali Tradycji Górniczych KWK "Ziemowit" w Lędzinach 15 stycznia br. odbyło się zorganizowane z inicjatywy Prezesa WUG seminarium pt. "Obudowa kotwowa jako skuteczny sposób wzmocnienia obudowy podporowej w kopalniach węgla kamiennego". Do udziału w bezpłatnym spotkaniu szkoleniowym zaproszono specjalistów działów górniczych wszystkich spółek węglowych oraz inżynierów ds. obudowy z kopalń. Organizatorami seminarium byli pracownicy Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego WUG oraz Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie. Obrady otworzył Mirosław Koziura, prezes WUG.

Podczas seminarium przedstawiono przygotowaną przez Wyższy Urząd Górniczy ocenę stanu bezpieczeństwa przy prowadzeniu robót górniczych w aspekcie zagrożenia zawałowego. Zaprezentowano także aspekty prawne stosowania obudowy kotwowej oraz jej "współpracę" z górotworem. Referaty dotyczyły m.in. następujących zagadnień: 

  • praktyczne zastosowanie obudowy kotwowej jako wzmocnienie obudowy podporowej;
  • zabezpieczenie ścian w warunkach zagrożenia zawałami;
  • odporność dynamiczna kotwi górniczych;
  • wykorzystanie obudowy kotwowej w specjalistycznych robotach górniczych.

Około 80 uczestników seminarium zapoznało się również z doświadczeniami z kopalń czeskich w aspekcie wysokiego kotwienia górotworu. Ponadto podczas seminarium zaprezentowano produkty i usługi pięciu firm specjalizujących się w obudowie kotwowej.

W latach 1994-2014 aż 43,9 procent wszystkich wypadków śmiertelnych w kopalniach węgla kamiennego spowodowanych było zawałami i opadem skał. Z tej przyczyny w ostatnich 20 latach śmierć poniosło 101 górników. 

Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Prezesa WUG i Dziekana Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie.

do góry