Michał Stopyra, Andrzej Surma, Jerzy Stasica, Zbigniew Rak
System monitoringu pracy obudowy kotwiowej pozwala na przeprowadzanie ciągłej analizy stanu wytężenia górotworu dzięki zainstalowaniu w nim specjalnych kotew pomiarowych, których odkształcenie mierzy się w wybranych punktach rozłożonych wzdłuż ich długości. Obciążenia obliczane są z wartości odkształceń mierzonych za pomocą czujników tensometrycznych.
Jerzy Krywult, Jan Mateja
Dla potrzeb ostatecznego składowania odpadów promieniotwórczych i chemiczno-toksycznych prowadzone są badania laboratoryjne i w warunkach naturalnych. Jednym z poligonów do badań złoża soli kamiennej w warunkach naturalnych jest Kopalnia Doświadczalna ASSE, w której różne ośrodki naukowe prowadzą badania już od 1967 r. W niniejszym artykule opisano sposób i wyniki badań wpływu temperatury na podsadzkę i górotwór w warunkach symulacji składowania wysokoaktywnych odpadów promieniotwórczych, generujących duże ilości ciepła.
Bogdan Ćwięk
Wymogi jakie powinny być spełniane w działalności ukierunkowanej na kształtowanie dyscypliny zawodowej w górnictwie ujęto w formie 10 tez, z których każda opatrzona została krótkim komentarzem. Wykazano potrzebę uwzględniania czynników kształtujących dyscyplinę już na etapie tworzenia przepisów i zasad działalności górniczej, a następnie w ramach prowadzonego procesu produkcyjnego.
Leszek Bydło, Andrzej Szczurek
W artykule przedstawiono wnioski wynikające z zastosowania podwyższonego napięcia do zasilania kombajnów ścianowych. Wnioski te oparto o doświadczenia kopalni "Ziemowit", w której wykonano instalację zasilania napięciem 6000 V kombajnu ścianowego KSE-1000. Eksploatacja w okresie 30 miesięcy praktycznie potwierdziła możliwość realizacji "ostrych" wymagań dotyczących utrzymania stanu izolacji instalacji w kopalni w warunkach wysokiej wilgotności i agresywności środowiska.