07/1999 - cover

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Number 07/1999

SMA'S MONTHLY MAGAZINE

Zbigniew Ongerka

W artykule omówiono główne problemy dotyczące interpretacji wyników prac pomiarowych, wytycznych dla wyznaczania dopuszczalnych ładunków MW oraz sposobów strzelania zapewniających minimalizację drgań parasejsmicznych.

Adam Hassa

W niniejszym artykule przedstawiono stan zagrożeń niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami w środowisku pracy zakładów górniczych. Ponadto dokonano próby przewidywania wpływu procesu reformy górnictwa na kształtowanie się stanu tych zagrożeń w przyszłości oraz oszacowano możliwe skutki oddziaływania tego procesu na stan bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie.

Jarosław Lepiarz, Zbigniew Jasiński

W artykule przedstawiono budowę podziemnego magazynu ropy naftowe i paliw płynnych na złożu "Góra", na tle budowy geologicznej złoża na obszarze wysadu solnego, z wykorzystaniem istniejących komór eksploatacyjnych. Przedstawiono również możliwość budowy magazynu na części złoża nienaruszonej eksploatacją z określeniem przyjętego modelu magazynu i technologii pracy przy napełnianiu i opróżnianiu komór ropą naftową, benzyną i olejami napędowymi. Opisano również współpracę podczas budowy magazynu z utrzymaniem ruchu istniejącej kopalni "Góra", a także ustosunkowano się do wpływu inwestycji na ochronę środowiska.

Teresa Steliga, Piotr Jakubowicz

W artykule scharakteryzowano przeprowadzone w IGNiG badania, w oparciu o które dokonano oceny potencjalnie szkodliwego wpływu płynów stosowanych w zabiegach stymulacyjnych i ich odpadów na elementy środowiska naturalnego. Do badań chemicznych wytypowano reprezentatywne płyny stosowane w zabiegach szczelinowania, kwasowania i dekolmatacji. Dzięki przeprowadzonym badaniom określono wkłady czynników szkodliwych, które stały się podstawą do obliczenia stopnia szkodliwości płynów zabiegowych. Nakreślono kierunki neutralizacji odpadów pozabiegowych wykazujących szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

Ryszard Frączek, Ryszard Tyński

Omówiono prowadzenie akcji na wypadek awarii wentylatora głównego. Następnie, przy założeniu awarii wentylatora, przeprowadzono obliczenia wentylacyjne dla dwóch sieci wentylacyjnych, uwzględniając wpływ depresji cieplnej na rozpływ powietrza. Korzystając ze znanych zależności podano sposób postępowania w celu uwzględnienia skutków działania depresji cieplnej w sieci wentylacyjnej w krótkim i dłuższym okresie czasu. Pracę zakończono wnioskami.

Franciszek Rosiek, Marek Sikora, Jacek Urbański, Janusz Wach

W artykule przedstawiono nową wers/ę systemu AutoWENT prą: w systemie operacyjnym Windows, będącą samodzielnym, specjalizowanym edytorem graficznym. Program służy do tworzenia schematów przewietrzania: przestrzennych, kanonicznych oraz potencjalnych. Tworzenie przestrzennego schematu przewietrzam skojarzone z budową obliczeniowego modelu numerycznego. Pozwala to następnie na wykonywanie obliczeń rozpływu powietrza w sieci wentylacyjnej oraz analizę jej bezpieczeństwa.

Marek Kruczkowski

W artykule przedstawiono wpływ eksploatacji górniczej KWK "Knurów" na powierzchnię terenu. Podano charakterystykę warunków geologicznych, dokonanej eksploatacji, lokalizacji deformacji nieciągłych względem krawędzi eksploatacyjnych. Na podstawie budowy górotworu oraz warunków górniczo-geologicznych podano przyczyny powstawania deformacji nieciągłych typu liniowego.

Ewa Kudybka-Głównia, Justyna Siejka-Jurenczyk

Niewydolność kręgowo-podstawna jest częstą przyczyną powstawania przykrych dolegliwości o charakterze zawrotów głowy z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami, szumu w uszach oraz zaburzeń widzenia którym mogą towarzyszyć poważne ubytki neurologiczne. Wyżej wymieniony zespół objawów manifestuje się klinicznie przy nałożeniu siebie takich czynników ryzyka jak: obecność zmian zwyrodnieniowych i dyskopatii w obrębie szyjnego odcinka "miażdżyca", "nadciśnienie", praca w przeciążeniu mięśni szkieletowych kręgosłupa szyjnego. Metodą diagnostyczną mającą duże: w profilaktyce, a pośrednio w leczeniu zmian naczyniowy: ultrasonografie dopplerowska.

Józef Brzozowski, Stanisław Robakowski

Artykuł na tle aktualnej sytuacji górnictwa węglowego i poziomu bezpieczeństwa w transporcie linowym prowadzonym w podziemnych zakładach górniczych, przedstawia rozwiązanie konstrukcyjne zmodernizowanego kołowrotu EKO-D30/M z samoczynnie wyzwalającym się układem hamulcowym w przypadku zaniku energii napędowej, spełniające wymagania aktualnych przepisów.
do góry