Wojciech Bradecki
Nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego stała się faktem. Zmiany w obowiązującej od 2 września 1994r. ustawie były konieczne i uzasadnione. Nieuchronne zmiany stosunków własnościowych w górnictwie-w kontekście zmian ustrojowych-powszechnie znana zła kondycja finansowa kopalń (nie tylko węgla kamiennego), niezbędne procesy restrukturyzacyjne w górnictwie, wynikające z dotychczasowego stanu prawnego ingerencja organów państwa, często nieuzasadniona, procedury wymagane do podjęcia i prowadzenia działalności-to główne, merytoryczne powody nowelizacji, choć nie jedyne.
Tadeusz Bachleda-Curuś
Nowela ustawy Prawo geologiczne i górnicze z dnia 27 lipca 2001r. wprowadziła szeregi istotnych zmian w zakresie koncesjonowania działalności gospodarczej, kompetencji organów koncesyjnych i administracji geologicznej, postępowania z dokumentacjami geologicznymi i projektami zagospodarowania złóż, prawa do informacji geologicznej, a także obowiązków finansowych przedsiębiorców prowadzących różne rodzaje działalności gospodarczej. W niniejszym artykule zostaną omówione nowe rozwiązania-istotne dla przedsiębiorców i organów administracji geologicznej, które będą obowiązywały od dnia 1 stycznia 2002r.
Władysław Jagiełło, Grzegorz Kortas, Zbigniew Jasiński
Normę niemiecką przyjęto jako podstawę do opracowania komputerowego systemu dokumentacji mierniczej DMG otworowej kopalni soli. Wynikiem systemu są mapy przekrojów poziomych i pionowych z określeniem najmniejszych odległości między sąsiednimi wyrobiskami. System DMG dostosowano do kodu ACAD w środowisku Windows. W pracy przedstawiono przykładowe mapy kopalni przeznaczonej do magazynowania ropy naftowej w kawernach.
Alicja Osława, Grzegorz Paździorek
W artykule omówiono dotychczasowy i przyszły kształt przepisów w zakresie bezpieczeństwa wyrobów stosowanych w górnictwie, na podstawie: - istniejących przepisów wynikających z Prawa geologiczno-górniczego, - ustawie o ocenie zgodności, akredytacji i zmianie niektórych ustaw, - prowadzonych prac normalizacyjnych nad wdrożeniem norm europejskich do zbioru polskich Norm, - dyrektyw "nowego podejścia" UE.
Andrzej Rej, Janusz Ryś
W artykule przedstawiono problematykę związaną z występującymi zjawiskami zatruwania czujników przez substancje chemiczne w oparciu o przeprowadzone rozpoznanie w zakładach górniczych. Omówiono wpływ freonu stosowanego w urządzeniach klimatyzacyjnych na czujniki metanu oraz wpływ innych związków chemicznych na czujniki składu atmosfery w podziemiach kopalń. Przedstawiono działania podjęte przez WUG oraz wnioski wynikające z omówionej problematyki.
Paweł Stasiak, Andrzej Pieniążek
W artykule przedstawiono podstawowe informacje na temat zastosowania systemu sterowania "Promos" w KGHM Polska Miedź S.A. O. ZG Rudna, jego budowy i zasady działania.