02/1995 - cover

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Number 02/1995

SMA'S MONTHLY MAGAZINE

Janusz Ostrowski

Postanowienia Prawa Geologicznego i Górniczego postulują uwzględnianie interesów społeczności lokalnych, reprezentowanych przez samorządy terytorialne gmin, którym zagwarantowano współudział we wszystkich fazach poszukiwania i wydobywania kopalin. Publikacja, stanowiąca studium wymagające dalszych badań, formułuje propozycje zasad sporządzania ocen wpływu działalności górniczej na środowisko obszaru funkcjonalnego.

Andrzej Flisowski

Przy korzystaniu z teorii geometryczno-całkowych niedogodnością jest to, że całki z funkcji wpływów nie dają się przedstawić przy pomocy funkcji elementarnych. Stwarza to utrudnienie szczególnie przy nieckach dynamicznych. W artykule zaproponowano nową funkcję wpływów. Funkcja ta jest całkowalna przy pomocy funkcji elementarnych a korzystanie z niej nie nastręcza trudności.

J. Davitt McAteer

Autor omawia powstanie Administracji Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia w Górnictwie Stanów Zjednoczonych (MSHA), zadania władz górniczych, organizację oraz osiągnięcia. W artykule zaprezentowano takie najnowsze działania MSHA w zakresie dalszej poprawy bezpieczeństwa pracy w górnictwie amerykańskim realizowane pod kierownictwem autora.

Andrzej Frycz

W artykule omówiono sześć przypadków pożarów w szybach lub ich bezpośrednim sąsiedztwie. Zwrócono szczególną uwagę na sposób prowadzenia akcji ratowniczej i przeciwpożarowej podkreślając celowość podejmowanych decyzji i popełnione błędy.

Joanna Martyka

W artykule zamieszczono informacje na temat realizacji procesu zarządzania bezpieczeństwem w kwk. Omówiono funkcje planowania - w tym stan procedur w zakresie identyfikacji zagrożeń, utrzymywania ich w stanie kontrolowanym, oceny ryzyka oraz badania i wyjaśniania przyczyn wypadkowości - organizacji struktur, motywowania oraz kontrolowania rezultatów.

Jan Mateja

W pracy przedstawiono cele i zadania pomiarów geotechnicznych, nowoczesne przyrządy pomiarowe stosowane przez OBR BG BUDOKOP oraz wyniki pomiarów obudowy kotwiowej w górnictwie węglowym i obudowy przy budowie sztolni hydrotechnicznej w Świnnej Porębie. Omówiono przykłady zastosowania pomiarów geotechnicznych do badań stateczności górotworu solnego otaczającego wyrobiska przeznaczone do składowania odpadów niebezpiecznych oraz długotrwałej kontroli ziemnych zapór wodnych.

Krzysztof Matuszewski

Zwrócono uwagę na potrzebę stosowania w głębokich kopalniach węgla kamiennego urządzeń chłodniczych po wykorzystaniu wszystkich klasycznych sposobów poprawy warunków klimatycznych. Dokonano przeglądu stosowanych w kraju urządzeń chłodniczych. Przedstawiono czynniki wpływające na wybór optymalnego urządzenia chłodniczego. Wskazano na potrzebę doskonalenia prognoz klimatycznych oraz sposobów doboru urządzeń chłodniczych i ich lokalizacji w wyrobiskach górniczych. Zwrócono uwagę na możliwość zastosowania w niektórych kopalniach klimatyzacji centralnej.

Jan Zych, Marian Kawulok

Pomiary geodezyjne aby spełniały swój cel muszą być w odpowiedni sposób zaprojektowane i tak prowadzone, aby jak najwierniej odzwierciedlać faktyczny stan deformacji. Dotyczy to zarówno pomiarów prowadzonych dla potrzeb weryfikowania teorii, jak również pomiarów wykonywanych dla celów budownictwa. Z badań wynika, ze pewien wpływ na wielkość i rozkład mierzonych wskaźników deformacji ma odległość punktów pomiarowych w liniach obserwacyjnych. W artykule podano jakie są uwarunkowania budowlane dotyczące pomiarów deformacji terenu.

Walenty Rydel

Publikacja dotyczy badań nowych generacji odpylaczy wirnikowych oraz wentylatorów. Konstrukcja uniwersalnej instalacji badawczej spełnia wszystkie wymogi norm polskich i niemieckich. Umożliwia pomiary różnych odpylaczy wirowych, znajdujących zastosowanie nie tylko w górnictwie, ale także hutnictwie, energetyce, przemysłach drzewnych i surowców mineralnych.

Marian Kawulok, Kazimierz Kłosek

W artykule przedstawiono współczesne formy i kierunki działalności związanej z ochroną terenów górniczych w Stanach Zjednoczonych. Artykuł opracowano na podstawie udziału autorów w konferencji dotyczącej rekultywacji terenów górniczych, odbytej w Pittsburgu w 1994 r.
do góry