Władysław Stec, Aleksander Tyrała
Autorzy publikacji zaprezentowali sposób kontroli deformacji powierzchni, stanowiący jeden z elementów systemu monitoringu środowiska na terenach objętych wpływami działalności górniczej. W przyszłości powinien on zostać włączony w system zarządzania środowiskiem.
Marianna Wielechowska
Artykuł ukazuje sposób w jaki rozwiązano problem oczyszczania wód z odwodnienia powierzchniowego w Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów" przed ich zrzutem do rzeki Widawki.
Winicjusz Boron
W artykule omówiono wpływ wybranych elementów konstrukcyjnych kabli górniczych na ich właściwości eksploatacyjne. Szczegółowo przedstawiono i scharakteryzowano odporność kabli na narażenia mechaniczne, wartości pojemności doziemnych oraz obciążalność prądową kabli. Sformułowano wnioski końcowe w zakresie optymalnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i pewności ruchowej, konstrukcji kabli.
Piotr Rosmus, Jerzy Sobala
W piątym artykule z cyklu dotyczącego "Systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy w zakładach górniczych", opracowanym przez Główny Instytut Górnictwa, przedstawione zostały przykłady praktycznego wykonywania analizy ryzyka, jako podstawowego elementu systemu.
Krzysztof Matuszewski
Przedstawiono doświadczenia polskich kopalń węgla kamiennego w zakresie poprawy warunków klimatycznych poprzez stosowanie urządzeń chłodniczych. Omówiono doświadczenia Ruhr-kohle AG w zakresie poprawy warunków klimatycznych. Na podstawie doświadczeń polskich i niemieckich przedstawiono kierunki stosowania urządzeń chłodniczych w polskich kopalniach węgla kamiennego w zakresie rodzajów i lokalizacji urządzeń, sposobu przewietrzania ścian i wyrobisk z wentylacją odrębną, odprowadzenia ciepła z urządzeń chłodniczych oraz odstawy urobku.
Stanisław Nawrat, Józef Straś
Zjawisko wypiętrzania skał w wyrobiskach chodnikowych prowadzi do licznych komplikacji i utrudnień w ruchu kopalni. W celu przywrócenia pierwotnych funkcji wyrobisk niezbędne są roboty rekonstrukcyjne. Do wzmacniania i uszczelniania górotworu stosowane są różne materiały i środki; coraz częściej jednak dwuskładnikowe żywice syntetyczne, za pomocą metody iniekcyjno- kotwiącej.