Strona główna/O nas/Ze świata/Serbia wstrzymuje pracę kopalni Zijin

Serbia wstrzymuje pracę kopalni Zijin

20 Maja 2021

Serbia nakazała chińskiej grupie górniczej Zijin wstrzymanie prac przy szybie w jedynej kopalni miedzi w kraju oraz dokończenie budowy oczyszczalni ścieków, która nie spełniała norm środowiskowych.

Zijin został strategicznym partnerem Serbii w kompleksie miedzi RTB Bor, który obejmuje kopalnię Jama, zobowiązując się do zainwestowania 1,26 mld dolarów w zamian za 63% udziałów.

Firma Zijin poinformowała, że ​​wstrzymała budowę szybów wentylacyjnych dla kopalni Jama znajdującej się w mieście Bor, zgodnie z nakazem władz, po tym, jak mieszkańcy skarżyli się na poziom hałasu. Nakazano jej również pilne ukończenie oczyszczalni ścieków i zaprzestanie zanieczyszczania rzeki Pek, dopływu Dunaju. Chińczycy mają czas do 30 kwietnia br. na wyeliminowanie wszelkich nieprawidłowości.

W marcu br. Zijin ogłosiła, że ​​ w 2021 r. planuje zainwestować w Serbii 408 mln dolarów, przeznaczając je na remont, rozbudowę i poprawę standardów środowiskowych w swoich kopalniach i hucie w kompleksie Bor.

W raporcie z 2019 r. Światowy Sojusz na rzecz Zdrowia i Zanieczyszczeń stwierdził, że Serbia jest najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie. W kwietniu br. tysiące ludzi zgromadziło się w jej stolicy (Belgradzie), aby zaprotestować przeciwko brakowi działań rządu mających na celu zapobieganie zanieczyszczeniom powodowanym głównie przez przemysł i górnictwo.

Chiny zainwestowały w Serbii miliardy euro, głównie w formie kredytów uprzywilejowanych na finansowanie autostrad i projektów energetycznych.

[www.mining.com]

do góry