Strona główna/O nas/Ze świata/Australijczycy kupują największą kanadyjską firmę (..)

Australijczycy kupują największą kanadyjską firmę diamentową

5 Czerwca 2023

Burgundy Diamond Mines ogłosiła, że kupuje zadłużoną firmę Arctic Canadian, właściciela największej kanadyjskiej kopalni diamentów - Ekati na północy kraju. Ten ruch ma wprowadzić australijskie przedsiębiorstwo do grona największych producentów diamentów na świecie. Cena zakupu wynosi 136 mln dolarów. W porozumieniu z wierzycielami Burgundy Diamond Mines przejmie również 69 mln dolarów zadłużenia przedsiębiorstwa z siedzibą w Calgary.

Arctic Canadian poinformowała, że umowa zakłada dokapitalizowanie kopalni Ekati, co pozwoli zachować około 1100 miejsc pracy na Terytoriach Północno-Zachodnich Kanady. Burgundy Diamond Mines z siedzibą w Perth, która prowadzi jedyny w Australii zakład cięcia i polerowania diamentów, zakłada, że przejęcie pozwoli jej na prowadzenie kompleksowych działań - od wydobycia po sprzedaż gotowych kamieni.

Arctic Canadian to obecnie prywatna firma należąca do DDJ Capital, Brigade Capital oraz Western Asset Management. Zmiany właścicielskie dokonały się 2 lata temu po upadku poprzedniego właściciela - Dominion Diamond. Kopalnia Ekati zakończyła ubiegły rok z zyskiem w wysokości 200 mln dolarów.

- Nasze przychody wzrosły o ponad połowę w porównaniu z 2021 r. Chcę podziękować obecnym właścicielom za ułatwienie wznowienia działalności kopalni Ekati na początku 2021 r. Ciężka praca doprowadziła nas do powrotu do stabilnej i rentownej działalności - powiedział prezes i dyrektor generalny Arctic Canadian Rory Moore.

Arctic Canadian nakreśliła plan rozszerzenia produkcji w swoich przedsiębiorstwach przy użyciu nowatorskiego systemu podwodnego wydobywania kimberlitów na dnie jezior. System ten wydłuży również żywotność podziemnej kopalni Ekati, a ponadto pozwoli na rozpoczęcie projektu odkrywkowego Point Lake.

„Jestem optymistką co do przyszłości Arctic Canadian. Inwestycja Burgundy Diamond Mines znacznie poprawi podstawy finansowe firmy oraz pomoże osiągnąć cel, jakim jest przedłużenie życia kopalni Ekati”, oświadczyła w komunikacie prasowym dyrektor finansowa Arctic Canadian Kristal Kaye.

[www.mining.com]

do góry