Strona główna/O nas/Ze świata/Indie planują ekspansję w obszarze wydobycia (..)

Indie planują ekspansję w obszarze wydobycia pierwiastków ziem rzadkich

5 Czerwca 2023

Jedyny producent metali ziem rzadkich w Indiach, państwowa spółka IREL (India) Ltd., chce w nadchodzącej dekadzie zwiększyć swoje zdolności wydobywcze o 400%. Do końca 2032 r. firma zamierza wydobywać rocznie 50 milionów ton rud pierwiastków ziem rzadkich, obecnie jest to 10 milionów ton.

Podobnie jak inne duże gospodarki, Indie zastanawiają się, jak zabezpieczyć dostawy pierwiastków ziem rzadkich, które będą potrzebne w większych ilościach podczas procesu odchodzenia od paliw kopalnych. Budowa krajowego przemysłu pierwiastków ziem rzadkich w Indiach wiąże się z licznymi wyzwaniami: od historycznie ostrożnego podejścia do wydawania pozwoleń na wydobycie, po niską jakość rudy i stosunkowo słabo rozwiniętą zdolność produkcyjną.

Według danych rządu USA Indie posiadają piąte co do wielkości rezerwy pierwiastków ziem rzadkich na świecie, ale są przy tym skromnym producentem. Indyjskie władze mają nadzieję, że kraj zdoła rozwinąć większe moce produkcyjne w zakresie pierwiastków ziem rzadkich, co jest kluczem do ograniczenia dominującej pozycji Chin w tym sektorze gospodarki.

IREL została utworzona w 1950 r. w celu przetwarzania monacytu zawierającego pierwiastki ziem rzadkich, wykorzystywane w przemyśle nuklearnym. Obsługuje osiem kopalń w indyjskich stanach Orisa, Tamil Nadu oraz Kerala. Kolejne trzy umowy dzierżawy złóż ma zawrzeć w ciągu najbliższych czterech lat.

[www.mining.com]

do góry