Strona główna/O nas/Ze świata/Glencore przejmuje udziały w Britishvolt

Glencore przejmuje udziały w Britishvolt

4 Października 2021

Gigant górniczy, szwajcarska firma Glencore, nabył udziały w Britishvolt, umożliwiając brytyjskiemu producentowi baterii zabezpieczenie długoterminowych dostaw kluczowego surowca - kobaltu.

Britishvolt buduje pierwszą w Wielkiej Brytanii gigantyczną fabrykę akumulatorów. Zakład w północnej Anglii będzie produkować akumulatory do pojazdów elektrycznych. Popyt na nie ma rosnąć, gdy Wielka Brytania zakaże sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Ma to nastąpić do końca obecnej dekady.

Rząd premiera Borisa Johnsona stara się uniknąć pozostawania w tyle w transkontynentalnej rywalizacji o osłabienie dominacji azjatyckich producentów baterii.

Fabryka Britishvolt zostanie zbudowana w trzech fazach. Jej zdolność produkcyjna oceniana jest na około 300 000 akumulatorów do pojazdów elektrycznych rocznie.

W ubiegłym roku sprzedaż pojazdów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in wzrosła w Europie ponad dwukrotnie, do około 1,3 miliona sztuk, po raz pierwszy przewyższając sprzedaż w Chinach.

[www.mining.com]

do góry