Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/34 rocznica pacyfikacji KWK „Wujek”

34 rocznica pacyfikacji KWK „Wujek”

17 Grudnia 2015

Tradycyjnie, jak co roku, 16 grudnia upamiętniono górników zastrzelonych podczas pacyfikacji protestu w kopalni „Wujek” w Katowicach. W uroczystościach pod Pomnikiem - Krzyżem uczestniczyła m.in. premier Beata Szydło, która apelowała o przestrzeganie ideałów i wartości, o które 34 lata temu walczono. W trakcie manifestacji odsłonięto tablicę ku czci lekarzy i pielęgniarek, którzy pomagali rannym górnikom podczas pamiętnej pacyfikacji. Rocznicowe wydarzenie zakończono Apelem Poległych i złożeniem wieńców i kwiatów.

Rocznicowe uroczystości poprzedziła msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach. Po nabożeństwie odbył się uroczysty przemarsz pod pomnik. W ramach obchodów 34. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” uhonorowano działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989.  Krzyżami Wolności i Solidarności odznaczono łącznie 48 osób, w tym 11 pośmiertnie.

W rocznicowych uroczystościach uczestniczyła delegacja pracowników nadzoru górniczego pod przewodnictwem prezesa WUG Mirosława Koziury.

do góry