Strona główna/O nas/Wiadomości WUG/70 lat Szkoły Naftowo-Gazowniczej w Krośnie

70 lat Szkoły Naftowo-Gazowniczej w Krośnie

19 Czerwca 2017

W dniach 16–17 czerwca br. w Krośnie i Bóbrce odbyły się uroczystości z okazji 70-lecia Szkoły Naftowo-Gazowniczej - popularnej „NAFTÓWKI” i 130-lecia szkolnictwa naftowego na Podkarpaciu. Powołana przez Instytut Naftowy w marcu 1947 r. Szkoła Przemysłowo-Naftowa, utworzona została w nawiązaniu do bogatych tradycji szkolnictwa naftowego, wiążącego się z osobą twórcy przemysłu naftowego, Ignacego Łukasiewicza.

W powojennej historii szkoła podlegała wielokrotnym zmianom, m.in. w zakresie nazw czy programów nauczania, które wynikały z potrzeb przemysłu naftowego i gazowniczego. Aktualnie placówka nosi nazwę „Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie im. Ignacego Łukasiewicza” i kształci m.in. w zawodach: technik wiertnik, technik górnictwa otworowego, technik geolog, technik gazownictwa oraz wiertacz odwiertów eksploatacyjnych i geofizycznych.

Absolwenci krośnieńskiej „Naftówki” stanowili i nadal stanowią trzon wysoko kwalifikowanej kadry technicznej dla przemysłu naftowego i gazowniczego. Są cenieni i zatrudniani w krajowych i zagranicznych firmach naftowych i gazowniczych.

W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele władz państwowych, włodarze miasta Krosna, a także przedstawiciele firm naftowych i gazowniczych. Na zaproszenie Dyrekcji Szkoły w uroczystej akademii okolicznościowej uczestniczył dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Krośnie, przekazując m.in. życzenia i gratulacje, które z okazji jubileuszu skierował Prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

do góry